Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Eksperci mówią o groźbie użycia broni chemicznej w Donbasie

Autor: wnp.pl PAP/PS
Dodano: 29-12-2018 15:13 | Aktualizacja: 29-12-2018 15:15

Rosja szykuje prowokację z użyciem broni chemicznej w zajętym przez separatystów Donbasie na wschodzie kraju, by oskarżyć o to ukraińską armię - oświadczył w sobotę Wadym Skibicki, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.


Według Skibickiego w połowie grudnia do Donbasu przybyła grupa rosyjskich specjalistów ds. broni chemicznej. Do ataku mogą oni wykorzystać środki chemiczne znajdujące się w przedsiębiorstwach, na terytorium kontrolowanym przez separatystów, ale z Rosji także przywiezione zostały środki obrony przeciwchemicznej.

„Rosyjskie służby specjalne cynicznie liczą na dużą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej, co zapewni odpowiednie nagłośnienie i uwagę wspólnoty międzynarodowej” - powiedział przedstawiciel wywiadu Ukrainy.

NATO przekazało Ukrainie nowoczesne systemy łączności

W poniedziałek specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy Kurt Volker nie wykluczył, że można oczekiwać nasilenia agresji Rosji wobec Ukrainy. Oświadczył też, że należy zrobić wszystko, bo do tego nie dopuścić.

„Jest jednak sprawa, która wywołuje zaniepokojenie. Są to rosyjskie oświadczenia, które mówią, że Ukraina przygotowuje się do ataku z zastosowaniem broni chemicznej” - podkreślił Volker.

„Taka dezinformacja niepokoi, gdyż Rosji potrzebna jest przyczyna do agresji. Chciałbym myśleć, że robi się to po to, by odwrócić uwagę od agresji przeciwko ukraińskim okrętom na Morzu Czarnym. Musimy jednak zachować czujność, powinniśmy obserwować sytuację i uniknąć dalszej eskalacji i agresji” - powiedział wysłannik Stanów Zjednoczonych.

25 listopada Rosjanie zaatakowali trzy niewielkie okręty ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, między Morzem Czarnym i Azowskim. Rosyjskie służby zajęły ukraińskie te jednostki i zatrzymały członków ich załóg.

USA przekażą Ukrainie 10 mln dol. na flotę wojenną

Ukraina potraktowała to zdarzenie jako akt otwartej agresji i ogłosiła 30-dniowy stan wojenny w obwodach przy granicy z Rosją oraz na obszarach nad Morzem Czarnym i Azowskim. Obowiązywał on do 26 grudnia. (PAP)

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019