Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Prezydent RP podsumowuje rok

Autor: PAP/PS
Dodano: 30-12-2018 22:50

Największym efektem takich programów jak 500 plus jest radykalne zredukowanie biedy wśród dzieci.  Oskarżanie rządu o dążenie do polexitu to zarzut propagandowy. Stany Zjednoczone nadal pozostają naszym największym sojusznikiem. Nie udało się w pełni zrealizować reformy w wymiarze sprawiedliwości - tak m.in. podsumował mijający rok prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w czasie niedzielnego wywiadu w TVP Info był poproszony o podsumowanie mijającego roku z perspektywy trzylecia swojej prezydentury.

Udane reformy

„Na pewno jestem zadowolony z tego, że udało się zrealizować takie programy jak 500 plus. To było bardzo ważne. Największym tego efektem i tym, który najbardziej mnie cieszy, jest to, że jak wynika z danych, została zredukowana radykalnie bieda wśród dzieci. To jest rzecz najważniejsza" - podkreślił Duda.

Dodał, że teraz rodzice mają środki na dodatkowe zajęcia czy rozrywki dla swoich dzieci.

„Jeśli dziecko będzie mogło mieć dodatkowe kursy językowe i posiądzie dodatkowe umiejętności, to stanie się bardziej otwarte na świat, będzie miało większe możliwości zawodowe. To jest właśnie to, czego chcemy. To jest kierunek, w jakim chcemy żeby rozwijało się nasze społeczeństwo” - mówił prezydent.

Duda powiedział, że cieszy go również wdrożenie obniżenia wieku emerytalnego, podczas gdy „opozycja krzyczała, że się tego nie uda zrobić, tak samo jak 500 plus”.

Niższy wiek emerytalny: 79 proc. uprawnionych przeszło na wcześniejszą emeryturę

Co nie wyszło

Prezydent wyliczał, że są rzeczy, których nie udało się wprowadzić w życie.

Wskazał m.in. projekty dotyczące poprawy sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich.

Przyznał, że w mijającym roku nie udało się w pełni zrealizować reformy w wymiarze sprawiedliwości.

„Następuje też pewna wymiana kadr, bo chcieliśmy, żeby pokolenie sędziów, które ma przeszłość komunistyczną, odeszło, dlatego że wielu z tych sędziów było członkami partii komunistycznej - chcemy, żeby to pokolenie odeszło. Opór materii jest ogromny i jest problem.”

Polexit

Prezydent Andrzej Duda pytany był m.in. o odniesienie się do zarzutów opozycji o dążenie przez rządz do polexitu.

„Od razu widać, że to jest zarzut propagandowy, ponieważ żadne działania nie są podejmowane w tym kierunku. Użyłem nawet takich mocnych słów, że kiedy opozycja tak działa, powtarza jak mantrę tę propagandę, to trochę się zachowuje tak, jakby chciała wypchnięcia Polski z Unii Europejskiej” - powiedział.

Duda zaapelował o zdrowy rozsądek i chłodne podejście w tej sprawie.

Premier: Polexit to scenariusz absolutnie wykluczony

„Mamy prawo mieć czasem inny punkt widzenia niż władze innych państw europejskich, głównie dlatego, że naszym obowiązkiem jest bronienie interesów Polski i Polaków. I my, stawiając pewne sprawy, po prostu bronimy interesów Polski i Polaków, tak jak jest chociażby w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości” - podkreślił.

Sojusznicy

Prezydent pytany, kto jest najważniejszym sojusznikiem Polski, odpowiedział: „Tradycyjnie,  były dla nas Stany Zjednoczone. Wspierały nas w czasach, kiedy walczyliśmy o wolność, wspierały nas również później, kiedy tę wolność wywalczyliśmy”.

Andrzej Duda dodał, że „Stany Zjednoczone nadal pozostają naszym największym sojusznikiem; są największym państwem NATO".

„Ogromnie się cieszę i mam wielką satysfakcję, że w wyniku postanowień szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., w którym brałem udział,jednostki NATO, przede wszystkim jednostki armii amerykańskiej, są obecne na terenie Polski” - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że ta amerykańska obecność jest realna.

Rada Atlantycka za wzmocnieniem obecności USA w Polsce

Jak mówił, USA „to nasz największy sojusznik w sensie bezpieczeństwa militarnego”. „Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, gdzie zdecydowana większość to także nasi sojusznicy w ramach NATO. To bardzo dobrze, że jesteśmy w tych dwóch największych światowych sojuszach" - powiedział prezydent.

O sytuacji we Francji

W wywiadzie dla TVP Info prezydent na pytanie, czy to, co się dzieje teraz we Francji, jest klęską polityki prezydenta Emmanuela Macrona, zastrzegł, że nie chce tego komentować.

„Nie chcę tego komentować, są protesty. Ale gdy się znosi podatki, które dotykają najbogatszych, ale chce się podnosić podatki, np. podatek akcyzowy na paliwa, który dotyka wszystkich, czyli również tych najbiedniejszych, to jest to polityka, z którą ja się nie zgadzam i obóz polityczny, z którego wyszedłem, także się z tą polityką nie zgadza” - powiedział Andrzej Duda.

„I to, co się dzisiaj dzieje we Francji, to jest chyba protest przeciwko takiej liberalnej polityce, którą prezydent Macron chciał realizować. Musi się z tym jakoś uporać. To są jego decyzje, to są jego sprawy” - dodał Duda.

Podkreślił, że obóz polityczny, z którego się wywodzi protestował przeciw podwyższeniu VAT-u, przede wszystkim na ubranka dziecięce. „Mówiliśmy, że rodzinom trzeba dać pieniądze i zrobiliśmy to przez program 500 plus. Rodzina wychowująca dzieci otrzymała pieniądze i to była jedna z pierwszych poważnych decyzji, jakie zostały podjęte przez nowo utworzony rząd i przeze mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej”.

Sankcje

Prezydent był pytany też m.in. o to, czy uważa, że Unia Europejska powinna być bardziej stanowcza wobec Władimira Putina z powodu agresji Rosji na Ukrainę.

„Uważam, że powinna być stanowcza. Co to oznacza? Są sankcje i one powinny być utrzymane. Powinny być też przeanalizowane, bo można je postawić jeszcze lepiej, tak że będą doskwierały jeszcze mocniej, mogą być jeszcze trudniejsze do udźwignięcia dla Rosji” - powiedział Duda.

Prezydent dodał, że w tym kontekście trudno zrozumieć popieranie gazociągu Nord Stream II, który powoduje hegemonię rosyjskiego Gazpromu na rynku europejskim.

„To, że w Unii Europejskiej nie ma zdecydowanego „stop” dla Gazpromu, że Gazprom się promuje w Unii, a wiele krajów Unii, ich przywódcy, spokojnie się na to godzi - jest to coś, z czym mnie pogodzić się trudno. Cały czas dyskutujemy ten problem” - podkreślił.

Angela Merkel za przedłużeniem sankcji wobec Rosji

Inne tematy

Prezydent tłumaczył, że mądra polityka w sprawie uchodźców i migrantów oznacza wspieranie ich jak najbliżej ich miejsc zamieszkania, „tzn. tworzenie im tam warunków do tego, by mogli przeczekać sytuację wojenną”.

Andrzej Duda podkreślił, że „uchodźcom trzeba pomagać, ale migranci to jest trochę inny problem”. „To kwestia wzajemnego wspierania się w ramach Unii Europejskiej, ale w rozsądnych działaniach. Polska takie rozsądne działania podejmuje” - mówił.

Zapytany w TVP Info, jak ocenia ewentualną kandydaturę przewodniczącym Rady Europejskiej, b. premiera Donalda Tuska, gdyby zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 r., prezydent odpowiedział: „Tak samo jak każdą inną kandydaturę. Będą na pewno inni kandydaci, na pewno będzie startował pan Janusz Korwin-Mikke, pewnie będzie startował jakiś przedstawiciel PSL, pewnie będzie startował jakiś przedstawiciel PO. Być może będzie to pan Donald Tusk wśród wielu innych różnych kandydatów. Taka jest natura wyborów prezydenckich. W ostatnich wyborach prezydenckich też startowało bardzo wielu kandydatów i nie jest to nic nadzwyczajnego” - dodał.

W rozmowie przytoczono, że wobec Tuska często pojawiają się zarzuty innych polityków, że nie realizuje interesu państwa polskiego. „Politycy mają prawo formułować zarzuty, zwłaszcza jeśli mają odmienne poglądy” - odpowiedział prezydent.

Życzenia

Prezydent złożył też życzenia noworoczne: „Życzę wszystkim moim rodakom, żeby rok 2019 był po prostu dobrym rokiem, żebyście Państwo - patrząc na niego z perspektywy kolejnego sylwestra - mogli spokojnie powiedzieć, patrząc wstecz, że to był dobry rok, że udało się zrealizować wiele planów, że w Polsce zdarzyło się wiele dobrych rzeczy. Żebyście Państwo mogli, patrząc na swoją rodzinę, swoje gospodarstwo domowe, powiedzieć: żyje nam się w naszym kraju coraz lepiej, sprawy idą w dobrym kierunku. A przede wszystkim, żebyśmy byli zdrowi".

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019