Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Prezes PSL: będziemy bronić korzeni chrześcijańskiej Europy

Autor: PAP/JD
Dodano: 13-01-2019 20:07

- PSL będzie bronił chrześcijańskich korzeni w Polsce, ale żaden Kościół nie może stawać po stronie jednej partii politycznej - mówił w niedzielę 13 stycznia 2019 roku w Lublinie prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców uczestniczył w koncercie noworocznym i tradycyjnym spotkaniu opłatkowym działaczy i sympatyków PSL w Lubelskiem. Uczestniczyło w nim około tysiąca osób.

- Oczekujemy od Kościołów, a szczególnie od Kościoła katolickiego, że będzie jednoczył, będzie przywracał braterstwo, będzie szedł w nurcie solidarności, a nie wykluczania, pozostawiania na marginesie tych, którzy może głosują na inne partie niż ta, która dzisiaj rządzi - zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. - O to proszę, o to zabiegam i tego się będę domagał w imieniu nie tylko swoim, ale też pokoleń ludowców, którzy Bogu i ojczyźnie nie szczędzili ani trudów, ani wysiłków, ani ofiary krwi, którą wielokrotnie składali - wskazał lider PSL-u.

Zaznaczył przy tym, że w Polsce będą się pojawiać niebezpieczne skrajności: z prawej strony sceny politycznej nacjonalistyczne, szowinistyczne, a z lewej strony - takie, które będą rozgrzewać wojnę światopoglądową.

- My będziemy stać w miejscu, w którym stoimy od pokoleń. Będziemy bronić korzeni chrześcijańskiej Europy i będziemy bronić korzeni chrześcijańskich w Polsce. Nie damy ich odciąć, bo jesteśmy przywiązani do tej tradycji – deklarował Kosiniak-Kamysz.

Akcentując obecność na sali przedstawicieli Kościoła katolickiego i prawosławnego, podkreślił, że jest oczekiwanie, żeby żaden z Kościołów nie wspierał jednego środowiska politycznego.

- Żaden Kościół nie może stawać po stronie jednej partii politycznej i nie może wspierać jednego środowiska politycznego. Nie mówię tego przeciwko ani religii, ani Kościołowi, mówię to z wielkiej potrzeby, którą wyrażali moi koledzy i koleżanki na spotkaniach, w trosce o budowanie tej wspólnoty - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL, odnosząc się do tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego i do parlamentu krajowego, wskazał, że PSL proponuje na te wybory jasny przekaz pójścia do przodu, budowania nowej, lepszej Polski, a nie powrotu do roku 2015 roku, bo on został w jakiś sposób zakwestionowany, przynajmniej w części.

- Potrzeba jest zjednoczenia i przywrócenia Polsce braterstwa, zbudowania prawdziwej wspólnoty, szanowania wszystkich grup społecznych (…), skończenia z podziałem na Polskę A i B, na miasto i wieś - wskazywał.

Przypomniał, że PSL opowiada się za emeryturą bez podatku i składek, bowiem środowisko emerytów i rencistów potrzebuje dzisiaj najbardziej wsparcia, a także za rozwijaniem „zielonej energii” ze źródeł odnawialnych, co przyniesie tańszy prąd, czystsze powietrze i bezpieczeństwo energetyczne.

- Chcemy odblokować handel ze Wschodem, przywrócić relacje gospodarcze tam, gdzie to będzie możliwe i umacniać nasze relacje gospodarcze z Zachodem - podkreślił.

Prezes PSL apelował do działaczy tej partii o zaangażowanie w nadchodzące kampanie wyborcze. - Musimy być wszędzie, żeby oprzeć się tej propagandzie, która nas próbuje od trzech lat wyeliminować z życia publicznego. Zrobimy wszystko, żeby dotrzeć do najmniejszych miejscowości - powiedział.

Czytaj także: Kosiniak-Kamysz: Nowoczesna musi jasno powiedzieć jaki jest stan partii

W trakcie spotkania wręczono również nagrodę im. Edwarda Wojtasa, przyznawaną przez Zarząd Wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie. Otrzymał ją dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, działacz ruchu ludowego dr Janusz Gmitruk za wkład w kultywowanie i przekazywanie przyszłym pokoleniom pamięci i wiedzy o historii polskiego ruchu ludowego.

Patron nagrody Edward Wojtas był posłem PSL, działaczem samorządowym, społecznikiem, szefem PSL na Lubelszczyźnie. Zginął w kwietniu 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Nagroda jego imienia to statuetka w formie fragmentu mostu, co ma symbolizować łączenie ludzi. W koncercie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019