Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Najważniejsi politycy na pogrzebie Pawła Adamowicza

Autor: Tomasz Klyta
Dodano: 18-01-2019 13:51

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki czy przewodniczący Rady Europejskiej Donald - m.in. te osoby potwierdziły udział w uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza. Ponadto na Pomorze, aby uczcić zamordowanego prezydenta Gdańska, wybierają się m.in. wszyscy byli polscy prezydenci, byli premierzy i zagraniczne delegacje.

Msza pogrzebowa Pawła Adamowicza  odbędzie się w sobotę (19 stycznia) w Bazylice Mariackiej o godz. 12. Ceremonię poprowadzi metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. W mieście ustawione zostaną telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

Osobisty udział zapowiedzieli najważniejsi politycy w kraju.

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie Pawła Adamowicza, zamordowanego prezydenta Gdańska. Udział głowy państwa potwierdził Andrzej Dera, szef Kancelarii Prezydenta RP.

- Z tego co wiem, pan prezydent ma być tylko na mszy, uczestniczyć w tych uroczystościach pogrzebowych, bez żadnych wystąpień, bez żadnych akcentów politycznych, po prostu obecność pana prezydenta, szefowej Kancelarii (Prezydenta, Haliny Szymańskiej przyp. red.) i to jest nasza delegacja - powiedział prezydencki minister w Polsat News.

Poza nim udział zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki. Będzie on przewodniczył delegacji rządowej, w skład której wejdą także ministrowie Piotr Gliński i Łukasz Szumowski. Nie wyklucza się także obecności Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Na razie jednak nic na to nie wskazuje. Adam Bielan, pytany przez Rzeczpospolitą odpowiedział, że na razie nie ma informacji na ten temat.

W uroczystościach ma także wziąć udział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Jego udział potwierdził Paweł Graś, były rzecznik rządu. Udział swój, oraz wielu innych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej z samorządów i parlamentu, zapowiedział także były wicepremier Tomasz Siemoniak.

Z informacji przekazanych przez urząd miejski w Gdańsku, udział we mszy żałobnej w Bazylice Mariackiej zapowiedzieli wszyscy byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Planowany jest też udział byłych premierów: Włodzimierza Cimoszewicza, Waldemara Pawlaka, Kazimierza Marcinkiewicza, Marka Belki i Jerzego Buzka.

Ponadto, swój udział zapowiedzieli też: były prezydent Niemiec, Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska, Hamburga a także Wilna. Polskie samorządy będzie reprezentować oraz 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju.

- W uroczystości w Bazylice Mariackiej udział wezmą też senatorowie i posłowie z Pomorza - informuje Bożena Leszczyńska z urzędu miejskiego w Gdańsku.

W niedzielę (13 stycznia) wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek (14 stycznia) po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020