Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Kwieciński: krajom karpackim potrzebna jest unijna strategia makroregionalna

Autor: PAP/DC
Dodano: 17-02-2019 12:35

Krajom położonym w Karpatach potrzebna jest unijna strategia makroregionalna - powiedział w niedzielę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w Krasiczynie (Podkarpackie).

- Widzę, że Komisja Europejska generalnie od samego początku była niechętna jej wdrażaniu. Stara się nas jakby podzielić. Przekonuje Polaków, że mamy już strategię bałtycką, a z kolei Rumunię przekonuje, że mają strategię dunajską, więc po co strategia karpacka - mówił Jerzy Kwieciński. 

W ocenie Kwiecińskiego "to nie jest rozwiązanie".

- My potrzebujemy współpracy w poprzek Karpat. Chodzi o to, aby Karpaty łączyły nas, jak to było parę wieków temu. W tym celu podejmujemy formalne, wspólne działania na poziomie UE. Musimy złożyć wniosek. Jesteśmy do tego przygotowani - podkreślił Kwieciński.

W konferencji w Krasiczynie biorą udział przedstawiciele parlamentów, administracji rządowej oraz samorządowej, naukowcy, eksperci i analitycy z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), Rumunii oraz Ukrainy. Gośćmi wydarzenia są także dyplomaci z Austrii, Czarnogóry i Włoch. W niedzielę gościem konferencji jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jest to 22. edycja "Europy Karpat". Przedsięwzięcie ma służyć współpracy krajów tego regionu Europy.

We wrześniu 2018 r. podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy podpisano deklarację współpracy w ramach tzw. Strategii Karpackiej.

Deklaracja - jak mówił wówczas Kwieciński - rozpoczyna kolejny etap współpracy tzw. Regionu Karpackiego. Jej celem ma być m.in. podniesienie konkurencyjności tych obszarów i podniesienie standardów życia mieszkańców.

Strategia Karpacka pozwoli na ściślejszą współpracę państw regionu w różnych obszarach. Docelowo ma stać się unijną strategią makroregionalną, co oznacza, że powstanie po uzgodnieniach pomiędzy Komisją Europejską a zainteresowanymi państwami. Polska jest autorem projektu strategii.

Początkiem Strategii Karpackiej była ogłoszona w 2003 roku "Konwencja Karpacka", którą podpisały wtedy: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Węgry i Ukraina. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019