Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Premier Mateusz Morawiecki nie poleci na szczyt V4 do Izraela

Autor: PAP/DC
Dodano: 17-02-2019 15:22

Premier Mateusz Morawiecki nie poleci na szczyt V4 do Izraela. Szef rządu poinformował o tym premiera Benjamina Netanjahu w rozmowie telefonicznej. Polskę będzie prawdopodobnie reprezentował szef MSZ Jacek Czaputowicz - podał w niedzielę portal wPolityce.pl.

Według wPolityce.pl, premier Izraela odniósł się również do publikacji dziennika Jerusalem Post, który podał, że podczas pobytu w Warszawie Netanjahu miał powiedzieć, iż Polacy kolaborowali z nazistami przy Holokauście; szef izraelskiego rządu zaznaczył, że rozmawiając z dziennikarzami w Muzeum POLIN nie miał absolutnie na myśli, iż wszyscy Polacy współpracowali z hitlerowcami, chodziło mu tylko o "indywidualnych" przedstawicieli narodu polskiego.

Premier Morawiecki miał wziąć udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie, zaplanowanym na 19 lutego.

"Jerusalem Post" podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

W piątek przed południem Azari została wezwana do MSZ. Po spotkaniu z ambasador wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że strona polska wyraziła wobec Anny Azari oczekiwanie, że strona izraelska w sposób jednoznaczny odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu w wypowiedzi cytowanej przez media izraelskie.

- Dotychczasowe wyjaśnienia w tej sprawie uważamy za nieczytelne - oświadczył Szynkowski vel Sęk.

Wobec oczekiwania strony polskiej w piątek po południu oświadczenie opublikowała Kancelaria Premiera Izraela.

- Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie, i została później poprawiona przez dziennikarza, który był autorem pierwotnego zniekształcenia - czytamy w stanowisku izraelskim.

W niedzielnym wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że ambasador Izraela w Polsce Anna Azari wyjaśniała, iż informacje o wypowiedzi premiera Izraela były kompletnie nieprawdziwe.

- W rzeczywistości premier Benjamin Netanjahu mówił jedynie o indywidualnych przypadkach kolaborantów - podkreślił premier Morawiecki. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019