Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Paweł Kukiz: Listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego ogłosimy w marcu

Autor: PAP/JS
Dodano: 20-02-2019 18:42

Listy kandydatów Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego ogłosimy w marcu - powiedział  lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz. Przyznał, że rewelacyjnym wynikiem dla jego ugrupowania byłoby wprowadzenie do PE pięciu posłów.

W Rzymie ogłoszono w ubiegły piątek powstanie nowego sojuszu przed majowymi wyborami do PE. W skład tej nowej grupy wchodzą oprócz włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd i Kukiz'15, także chorwacka partia Żywy Mur, ruch Teraz z Finlandii i partia AKKEL z Grecji.

"Jeżeli chodzi o wybory do Parlamentu Europejskiego to jesteśmy realistami. Jeżeli uda nam się wprowadzić pięć osób to byłaby rewelacja. Jeżeli będzie 2-3 europosłów Kukiz'15 to też będę zadowolony" - powiedział Kukiz.

Dodał, że "kandydatów Kukiz'15 na listach do Parlamentu Europejskiego poznamy w marcu". Zaznaczył przy tym, że za wcześnie jest, aby zdradzać personalia kandydatów, zanim prezydent zarządzi wybory i oficjalnie rozpocznie się kampanii wyborcza.

Czytaj też: PiS wytypowało jedynki do Parlamentu Europejskiego

"Najbardziej zależy mi na tym, żeby z Ruchem 5 Gwiazd i pozostałymi podmiotami móc utworzyć frakcję, która zacznie reformować Europę" - podkreślił Kukiz. Zaznaczając, że aby powstała frakcja w Parlamencie Europejskim potrzebnych jest minimum 25 posłów z siedmiu państw, ocenił, że taka "frakcja mogłaby być języczkiem u wagi w nowym rozdaniu w Parlamencie Europejskim".

Jak mówił, podobnie jak strona włoska, Kukiz'15 chce wspólnoty równouprawnionych ojczyzn. "Takich samych praw dla wszystkich państw, takiego samego traktowania rolnika greckiego, włoskiego i polskiego, takich samych dopłat, zakazu sprzedaży produktów podwójnej jakości w państwach Europy zachodniej i wschodniej. Występujemy przeciwko dyktatowi tej brukselskiej arystokracji, w której przywództwo mają Niemcy i Francja, oraz międzynarodowe korporacje" - mówił.

Kukiz mówił również, że lider Ruchu Pięciu Gwiazd, wicepremier Włoch Luigi Di Maio rozmawia z przedstawicielami francuskiego antyrządowego ruchu "żółtych kamizelek" i brakuje jeszcze jednego podmiotu, aby móc stworzyć frakcję. "Nie jesteśmy eurosceptykami. Sceptycznie podchodzimy do dzisiejszego kształtu Europy, ale nie Europy jako takiej. Jestem gorącym zwolennikiem pozostania UE i Polski w jej składzie, ale to mają być równe sobie ojczyzny" - podkreślił.

Lider Kukiz'15 przyznał również, że z ugrupowaniami z Włoch, Chorwacji, Grecji i Finlandii łączą jego ugrupowanie m.in. postulaty: równych praw dla mikroprzedsiębiorców, wprowadzenia instrumentów demokracji bezpośredniej m.in. obligatoryjnych dla władz referendów, czy "zakończenie dyktatu korporacji i banków nad obywatelem".

Kukiz dodał, że jednym z postulatów, z którym jego ugrupowanie będzie szło do wyborów do PE będzie renegocjacja pakietu energetycznego.

Jednym z elementów kampanii ma być również zaproszenie do Polski lidera Ruchu 5 Gwiazd.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019