Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Lubnauer: Niech PiS wprowadzi zapowiedziane programy, a potem pyta inne partie, czy je utrzymają

Autor: PAP/AT
Dodano: 27-02-2019 13:10

Politycy PiS jeszcze niedawno twierdzili, że nie ma pieniędzy, więc niech najpierw wprowadzą zapowiedziane na sobotniej (23 lutego) konwencji program, bo na razie szukają na nie nerwowo pieniędzy, a potem niech pyta pozostałe partie, czy je utrzymają - powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na pytania wicepremier Beaty Szydło.

Wicepremier Beata Szydło zapytała w środę (27 lutego) polityków z Koalicji Europejskiej, czy poprą program 500 plus dla każdego dziecka, trzynaste świadczenie dla emerytów i rencistów oraz zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia.

Później również szef kancelarii premiera Michał Dworczyk pytał liderów partii opozycyjnych, czy zagłosują za zmianami w prawie dzięki, którym będzie można przyznać 500 zł na pierwsze dziecko wprowadzi "trzynastą emeryturę".

Chodzi o propozycję przedstawione podczas sobotniej konwencji PiS przez prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego. Zapowiedział on od 1 lipca wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko i od maja br. wypłatę "trzynastki" dla emerytów w wysokości najniższej emerytury - 1100 zł. PiS zapowiedziało też zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę uzyskania przychodów, a także przywrócić zredukowane wcześniej połączenia autobusowe, co dotyczyć ma przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, została zapytana jak odpowie na pytania postawione przez polityków PiS.

"Została podpisana deklaracja, że utrzymamy 500+ w obecnej postaci. I to śmiało mogę zadeklarować w imieniu Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Inicjatywy Polska i Polskiego Stronnictwa Ludowego, ponieważ te ugrupowania podpisały się pod taką deklaracja" - powiedział  szefowa Nowoczesnej.

Podkreśliła, że na razie PiS pozostałych programów nie wprowadziło. "Sami jeszcze niedawno twierdzili, że nie ma na nie pieniędzy, więc niech najpierw je wprowadzą - bo na razie szukają na nie nerwowo pieniędzy - a potem pytają pozostałych, czy je utrzymają" - zaznaczyła Lubnauer.

"Nowoczesna ma inne priorytety. Uważamy, że ważniejsze jest dofinansowanie ochrony zdrowia, pomoc niepełnosprawnym, ważniejsze są godne płace w sferze budżetowej czyli dla nauczycieli, pracowników socjalnych, pracowników sądów, urzędników, ważne też jest wspieranie rozwoju kraju, przez stwarzanie warunków dla przedsiębiorców" - zaznaczyła.

"Z naszego punktu widzenia warto wszystkim Polakom dać wyższa kwota wolną od podatku, a nie wybierać sobie najbardziej przydatnych wyborców dla PiS według widzimisię Jarosława Kaczyńskiego" - dodała. Jak podkreśliła, ważne są te rozwiązania, które umożliwiają rozwój przedsiębiorstw.

"Nie można traktować przedsiębiorców jak dojne krowy, które gdy zabraknie w przyszłości pieniędzy w budżecie na te programy, to będzie można ich coraz bardziej doić i nie za bardzo je karmić" - powiedział. Według liderki Nowoczesnej rząd ogranicza możliwość funkcjonowania przedsiębiorców wprowadzając różnego rodzaju "zakazy i bariery, nowe obciążenia podatkowe".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019