Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wybory do PE: Kukiz’15 złożył zawiadomienie o utworzeniu komitetu

Autor: PAP/AT
Dodano: 28-02-2019 12:45 | Aktualizacja: 28-02-2019 12:47

Kukiz’15 jako pierwszy złożył zawiadomienie w Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do PE odbędą się 26 maja. Po ogłoszeniu w poniedziałek (25 lutego) postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów, ruszyła kampania wyborcza. Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 6 kwietnia, a ponieważ jest to sobota, zatem w praktyce do 8 kwietnia, jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego.

Oborski powiedział, że komitet został zgłoszony jako Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15. Zaznaczył, że zawiadomienie jego komitetu zostało zgłoszone do PKW jako pierwsze.

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Wojciech Dąbrówka przekazał że z jego informacji wynika, iż żaden inny komitet poza Kukiz'15 nie złożył jeszcze zawiadomienia.

Oborski powiedziała, że w czwartek (28 luty) została zgłoszona w PKW cała konieczna dokumentacja. Jak dodał, wymagane podpisy zostały przeliczone i zatwierdzone. "Czekamy na poniedziałkowe posiedzenie komisji, która wyda uchwałę o zarejestrowaniu komitetu" - powiedział pełnomocnik komitetu Kukiz'15.

Lider ruchu Paweł Kukiz mówił w ubiegłym tygodniu, że listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego jego ugrupowania poznamy w marcu.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, komitet wyborczy wyborców może stworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do składanego w PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu trzeba dołączyć co najmniej 1 tys. podpisów obywateli mających prawo wybierania, popierających utworzenie komitetu wyborczego wyborców.

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w terminie 5 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

Dopiero gdy PKW przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym dotyczące zgłaszania list kandydatów na europosłów, czy pozyskiwać i wydatkować środki finansowe.

W tegorocznych eurowyborach Polacy wybiorą 52 przedstawicieli do PE.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019