Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Kaczyński: PiS potrafi uczciwie rządzić, są więc większe możliwości finansowe i nowe propozycje

Autor: PAP/ICH
Dodano: 02-03-2019 12:59

PiS potrafi uczciwie rządzić w związku z tym są większe możliwości finansowe i możemy sobie pozwolić na nowe propozycje programowe - podkreślał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS pytany był w sobotę (2 marca 2019 ) w radiu RMF FM, czy przedstawione tydzień temu propozycje programowe, tzw "nowa piątka PiS", były jego pomysłem.

- Nie, to jest pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Ja wymyśliłem kiedyś 500 plus, to jest prawda, ja wymyśliłem zresztą wiele innych rzeczy, ale akurat ta piątka powstała gdzie indziej - odpowiedział Kaczyński.

Na uwagę, iż opozycja twierdzi, że PiS "ukradło" ich pomysły np. 500 plus na pierwsze dziecko, Kaczyński powiedział, że nie będzie się spierał "o to, kto co kiedyś wymyślił, czy rzucił raczej".

- Wydaje mi się, że PO kiedy mówiła o 500 plus od pierwszego dziecka, to chodziło jej raczej o skompromitowanie tego programu, który powstał, i który był zrealizowany, i niczego więcej w ówczesnych warunkach finansowych się nie dało zrealizować - powiedział szef PiS.

- Cała sprawa polega na tym, że my potrafimy rządzić, i to rządzić uczciwie, i w związku z tym mamy dzisiaj większe możliwości finansowe i możemy sobie pozwolić na te wszystkie propozycje - powiedział Kaczyński.

Na uwagę, że zdaniem opozycji jest to przekupstwo polityczne, Kaczyński powiedział, że każde posunięcie prosocjalne związane z jakimiś wydatkami publicznymi można w ten sposób określić.

- Na to nic nie poradzę, nikt im nie zabraniał, żeby tak społeczeństwo tutaj - w cudzysłowie oczywiście - przekupywać, tylko, że oni nie chcieli, ale przede wszystkim nie potrafili - stwierdził prezes PiS.

Pytany o kwestię wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które twierdzą, że nic w ramach nowych propozycji nie jest skierowane do nich, prezes PiS stwierdził, że wydatki w tym obszarze w 2015 roku wynosiły mniej więcej 14,5 mld złotych a wzrosły do 18 mld.

- Nie licząc tego, co niepełnosprawni otrzymali z 500 plus, bo to byłoby jeszcze dodatkowe przeszło 3 mld - dodał.

- Poza tym wzrosły zarówno renty socjalne, jak i te świadczenia, które otrzymują rodzice, najczęściej to są matki niepełnosprawnych dzieci, wzrosły też zasiłki pielęgnacyjne - one nie wzrastały od bardzo dawna" - mówił Kaczyński. Dodał, że "razem w tej chwili jeśli ktoś ma niepełnosprawne dziecko, to dostaje od państwa 1800 zł plus 500 zł, to 2300".

Na uwagę, że może jednak trzeba było zrobić nie "piątkę" tylko "szóstkę" nowych propozycji i wymyślić też jakąś dla osób niepełnosprawnych, bo to grupa bardzo pokrzywdzona, Kaczyński przyznał, że jest to grupa "bardzo pokrzywdzona".

- Może jednak wobec tego przypomnę, że my być może będziemy jeszcze mieli inne pomysły, nie wszystko na raz  - dodał szef PiS.

Zaznaczył, że mógłby jeszcze wymieniać, że wzrastają świadczenia wiążące się z "zakładami aktywizacji zawodowej, z warsztatami, z domami samopomocy".

- Wszędzie sumy przeznaczone na jednego niepełnosprawnego się wyraźnie zwiększają, a przy tym zaczyna działać Fundusz solidarności, on w tym roku będzie dosyć skromny bo 647 mln zł, bo jeszcze z tego podatku od najbogatszych sumy nie będą spływały, ale w przyszłym roku, to już będą 2 mld na różnego rodzaju programy, czyli łącznie jak to podsumować, to naprawdę ten wzrost będzie bardzo znaczy, (...) w przyszłym roku to będzie jakieś 70 proc. więcej niż w roku 2015 r. więc mówienie, że my się tym nie zajmujemy po prostu mija się z prawdą - powiedział Kaczyński.

Zaprezentowane w ubiegłą sobotę propozycje programowe, tzw "nowa piątka PiS" to: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów, obniżenie kosztów pracy, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019