Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Koalicja Europejska złożyła dokumenty rejestrujące komitet wyborczy

Autor: PAP/TE
Dodano: 08-03-2019 12:23

Koalicja Europejska złożyła w PKW dokumenty rejestrujące komitet wyborczy; listy Koalicji do Parlamentu Europejskiego będą znane na przełomie marca i kwietnia - poinformowała w piątek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Koalicja zapowiedziała także, że na jej listach będzie parytet.

Podczas konferencji prasowej liderów Koalicji Europejskiej w Sejmie, Lubnauer ogłosiła, że w piątek "zostały złożone dokumenty w Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące rejestracji Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni".

"To jest dobra wiadomość dla Polski, to jest dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy cenią demokrację, praworządność i godne miejsce Polski w Unii Europejskiej" - mówiła szefowa Nowoczesnej.

Poinformowała też, że listy Koalicji Europejskiej do europarlamentu zostaną ogłoszone na przełomie marca i kwietnia.

Podczas konferencji zapowiedziano również, że na listach Koalicji 50 proc. będą stanowić kobiety i 50 proc. mężczyźni. Lubnauer wyraziła radość, że Koalicja będzie miała parytet, bo - jak oceniła - "demokracja bez kobiet to półdemokracja".

Również Urszula Zielińska z Partii Zieloni podkreśliła, że jest dumna z tego, iż na listach Koalicji będzie parytet i - jak zadeklarowała - tak silna reprezentacja, będzie walczyła o prawa kobiet w PE.

Pod koniec lutego liderzy PO - Grzegorz Schetyna, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer, SLD - Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Zielonych Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej.

"Powołujemy Koalicję Europejską, bo wspólnie lepiej zadbamy o interesy Polek i Polaków w UE. Uniemożliwimy wyprowadzenie Polski z Unii. Na trwałe zbudujemy dla Polski miejsce wśród głównych sił europejskich" - czytamy w deklaracji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019