Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

PKW ostrzega w sprawie danych osobowych kandydatów na członków komisji wyborczych

Autor: Michał Wroński
Dodano: 08-03-2019 18:40 | Aktualizacja: 08-03-2019 18:41

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że nie udziela patronatu stronom www zbierającym dane osobowe kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Ostrożność w udostępnianiu danych osobowych nieznanym podmiotom zaleca też Krajowe Biuro Wyborcze.

KBW przypomina, że wyborca, który chce zaangażować się w pracę obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, powinien zgłosić się do właściwego komitetu wyborczego lub urzędu gminy. Równocześnie Biuro podkreśliło, że ani ono, ani też PKW nie udziela patronatu stronom internetowym, zbierającym dane osobowe kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

- Chodzi o serwisy, takie jak na przykład https://komisjepraca.pl - czytamy w opublikowanym oświadczeniu. Jego autorzy zalecają wyborcom ostrożność w udostępnianiu ich danych osobowych nieznanym podmiotom.

Przypomniano też przy okazji, że kandydat na członka obwodowej komisji wyborczej musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i może zostać zgłoszony do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje.

Po ostatnich zmianach przepisów członkowie obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Sejmu RP i Senatu RP (a także w wyborach prezydenckich) mogą liczyć na znacznie wyższe diety. W przypadku przewodniczących obwodowych komisji wyniosą one 500 złotych, ich zastępcy dostaną 400 zł, a członkowie komisji - 350 zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019