Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Listy PiS na eurowybory są praktycznie gotowe

Autor: PAP/rs
Dodano: 11-03-2019 08:37

Listy PiS na eurowybory są praktycznie gotowe; musi je zatwierdzić Komitet Polityczny partii - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. To pokazuje różnice między PiS, a Koalicją Europejską - my skupiamy się już na programie, a Koalicja nie może porozumieć się, kto i na którym miejscu - dodał.

Pod koniec lutego Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wśród przedstawionych kandydatów znalazło się kilku ministrów oraz wiceministrów rządu, m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister kultury Jarosław Sellin, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, czy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Dworczyk zapytany w poniedziałek na antenie Polskiego Radia, kiedy poznamy następców ministrów i wiceministrów, którzy dostaną się do PE, odpowiedział: "Kto wejdzie do europarlamentu o tym zadecydują wyborcy. Przedwczesne zmiany i rekonstrukcje w Radzie Ministrów pewnie nie byłyby dobrym pomysłem, dlatego że takie antycypowanie, kto zostanie europosłem nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem".

Jak dodał, według jego wiedzy, "w tej chwili trwa jeszcze dyskusja, rozmowa". "Premier mówił o tym w ostatnich dniach, że te decyzje jeszcze nie zapadły, czy owa rekonstrukcja zapadnie już po wyborach do europarlamentu, czy może jeszcze przed nimi" - powiedział Dworczyk. "Zaczekajmy. W najbliższych dniach na pewno zapadną w tej kwestii decyzje" - podkreślił szef KPRM.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w TVN24 oświadczył, że po wyborach europejskich szykują się zapewne zmiany w rządzie, bo - jak mówił - kilka osób z rządu "według wszelkiego prawdopodobieństwa" znajdzie się w Brukseli. Zapewnił jednocześnie, że ma "spory wybór potencjalnych ministrów".

Dworczyk poinformował również, że listy PiS na wybory do PE "są praktycznie gotowe". Podkreślił, że musi je teraz zatwierdzić Komitet Polityczny PiS. "Być może są jeszcze jakieś niewielkie zmiany. To są decyzje zastrzeżone dla władz naszej formacji politycznej" - dodał minister.

Podkreślił, że w tej chwili obóz rządzący skupia się już na sprawach programowych. "To też pokazuje różnice pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, a naszymi oponentami politycznymi. Od kilku miesięcy słyszymy o Koalicji Europejskiej, która cały czas chyba nie może się porozumieć kto, z kim, na którym miejscu, w którym okręgu. My już mamy to za sobą - w tej chwili staramy się rozmawiać o programie, przedstawiać merytoryczny propozycje Polakom" - powiedział Dworczyk.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019