Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Litwa: rozpoczęła się II tura wyborów samorządowych

Autor: PAP/PS
Dodano: 17-03-2019 07:35

Na Litwie rozpoczęła się dziś o godz. 7 (godz. 6 w Polsce) druga tura wyborów samorządowych, która zakończy się o godz. 20 czasu miejscowego. Wybierani są merowie w 41 z 60 samorządach, w których nie zostali wyłonieni podczas pierwszej tury przed dwoma tygodniami.

W 19 samorządach merowie już zostali wybrani za pierwszym razem, zdobywając ponad 50 proc. głosów.

W niedzielę są wybierani m.in. merowie trzech z pięciu największych miast kraju: Wilna, Kłajpedy i Poniewieża.

Wśród kandydatów II tury wyborów najwięcej jest przedstawicieli Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP), partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD), rządzącego Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVZS) i przedstawicieli komitetów wyborczych.

Najbardziej zaciekła walka toczy się w Wilnie. Tu o stanowisko włodarza miasta walczy obecny mer Remigijus Szimaszius - którego komitet wyborczy zdobył w I turze wyborów najwięcej głosów w Radzie Samorządu m. Wilna - 17 mandatów z 51 - i Arturas Zuokas poprzedni wieloletni mer stolicy, którego koalicja zdobyła 10 mandatów.

Czynne prawo wyborcze na Litwie ma ok. 2 mln 460 tys. osób. W porównaniu z poprzednimi wyborami w 2015 roku liczba wyborców zmniejszyła się o 93 tys.

Niedzielne wybory poprzedziło głosowanie przedterminowe, które trwało od środy do soboty. Z możliwości wcześniejszego głosowania skorzystało ponad 5 proc. uprawnionych.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019