Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

M. Weber: będę zgłaszać nowy mechanizm kontroli praworządności w UE

Autor: PAP/PS
Dodano: 17-03-2019 14:08 | Aktualizacja: 17-03-2019 15:23

Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Parlamencie Europejskim, zapowiedział w niedzielnym artykule dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, że w przypadku, gdy zostanie nowym szefem Komisji Europejskiej,  stworzy nowy mechanizm kontroli praworządności w krajach UE.

Procedura z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej (uruchomiono ją wobec Polski i Węgier), to - w ocenie Webera - mocny sygnał pod adresem państwa objętego nią. Zarazem przypomina ona jednak „wielkie działo, które jest mało precyzyjne i trudne w obsłudze”.

Patrz też: Komisja Europejska uruchomiła art. 7 traktatu unijnego wobec Polski

Dlatego Weber, wraz ze współautorem artykułu w „FAS", byłym sędzią niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego - Udo di Fabio, proponuje nowy mechanizm kontroli i kar w UE.

Opowiada się m.in. za zerwaniem z zasadą jednomyślności państw UE przy podejmowaniu decyzji o sankcjach.

Weber proponuje „niezależną radę ekspertów” składającą się ze znanych prawników, która będzie regularnie sprawdzać niezależność systemu sądownictwa, podatność na korupcję i wolność mediów we wszystkich państwach członkowskich UE. Ma ona „obiektywnie opiniować”, czy sankcje powinny zostać nałożone.

Z kolei za „poważne i ciężkie naruszenia” państwa powinny odpowiadać przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


Patrz też: Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił przepisy o Sądzie Najwyższym

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019