Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Prezydenci świętują przyjaźń polsko-węgierską

Autor: PAP/JS
Dodano: 22-03-2019 16:33

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza dot. rozwoju infrastruktury energetycznej i drogowej, wybory do PE, przyszłość UE, w tym brexit oraz współpraca z USA były tematami rozmowy z prezydentem Węgier Janosem Aderem - poinformował w w Kielcach prezydent Andrzej Duda.

W Kielcach rozpoczęły się obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do niedzieli. W związku z obchodami w Kielcach spotkali się prezydenci Polski i Węgier.

"Rozmawialiśmy o naszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w ramach Trójmorza, a więc o współpracy infrastrukturalnej; mówiliśmy o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury energetycznej a ściślej mówiąc infrastruktury służącej przesyłowi gazu" - powiedział Duda na konferencji prasowej po rozmowach.

Tematem rozmów z prezydentem Węgier był też rozwój infrastruktury drogowej, rozbudowa Via Carpatia, a także "proces tworzenia funduszu Trójmorza" oraz o zbliżający się szczyt Trójmorza, który odbędzie się w tym roku w Słowenii.

"Rozmawialiśmy również o perspektywie wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc o przyszłości naszej w Unii Europejskiej i o przyszłości samej Unii. Trudno było w tym kontekście nie poruszyć tematu brexitu" - powiedział polski prezydent.

Zaznaczył, że rozmowa z Aderem dotyczyła też współpracy ze Stanami Zjednoczonym w ramach Trójmorza, a także w ramach NATO, a więc także "planowanych zakupów służących modernizacji naszych armii".

"Warto pogratulować Polsce wyczynu, którego dokonała po 1990 roku jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy (...) Dzisiaj jest to dynamicznie rozwijający się kraj; ma stabilny wzrost PKB, niską inflację, zadłużenie poniżej 50 proc. (PKB - red.), a bezrobocie jest prawie niewidoczne" - mówił prezydent Ader podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Podkreślił, że kondycja polskiej gospodarki "uwidacznia się" w stosunkach z Węgrami. Przypomniał, że Polska jest czwartym największym partnerem gospodarczym Węgier.

Zwrócił uwagę na konieczność dalszego rozwoju i integracji infrastruktury państw należących do tych formatów.

Ader poinformował ponadto, że do 2022 r. gotowy będzie węgierski odcinek trasy Via Carpatia, który na Węgrzech będzie "albo autostradą albo drogą szybkiego ruchu".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019