Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Sejm, Senat, rząd, ministerstwa, prezydent: kalendarium wydarzeń 25-31 marca 2019 r.

Autor: Parlamentarny.pl (GP)
Dodano: 25-03-2019 11:00 | Aktualizacja: 25-03-2019 11:09

W tym tygodniu w Sejmie odbędzie się niejawne posiedzenie komisji ws. prezesa NIK. Posłowie ocenią materiał dowodowy. Trwa w parlamencie także kolejna seria przesłuchań ws. wyłudzeń VAT.

Sejm RP

26.03

- Zapowiedziano przesłuchanie Jerzego Martini, byłego członka Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów. Jego zeznania są częścią dochodzenia parlamentarnego dotyczącego wyłudzeń podatku VAT.

- Prace w Sejmie będzie prowadzić skład Podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych. Na porządku obrad podkomisji staną tematy zatrudnienia osób niepełnosprawnych w instytucjach publicznych oraz innych podmiotach finansowanych z budżetu państwa.

- Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zapowiedziała posiedzenie zamknięte. Posłowie komisji podejmą próbę oceny materiału dowodowego zebranego w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego.

27.03

- Komisja śledcza posła Marcina Horały (PiS) będzie kontynuować zadawanie pytań. W środę przed komisją mają się stawić: Anna Cyrańska, była zastępczyni dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów i Dariusz Łuczak, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

- Zapowiedziano obrady składu Komisji do spraw petycji.

28.03

- Klub parlamentarny formacji Kukiz'15 zapowiedział na czwartek konferencję "Sieć 5G w Polsce - szanse i zagrożenia". Odbędzie się ona o godzinie 10.00.

- Zapowiedziano także wyjazdowe powiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego. Posłowie i ich goście spotkają się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie. Omawiać będą w stolicy Małopolski zagrożenia rynku kruszyw i materiałów budowlanych w Małopolsce i innych regionach kraju w następstwie braku możliwości pozyskiwania nowych złóż kopalin.

29.03

- W Warszawie, w Sejmie spotka się Parlamentarny zespół ds. wspierania młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Zespół chce omówić metody uczenia się pt. "Szkoła Przyszłości - jak się skutecznie uczyć?"

Senat RP

27.03

- Zapowiedziano Posiedzenie parlamentarnego zespołu przedsiębiorczości przy Senacie. Na tym posiedzeniu będą omawiane zasady współpracy nadawców programów telewizyjnych (dystrybutorów) z operatorami oraz analiza przestrzegania zasad uczciwej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

28.03

- Senatorowie Komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej omówią poszanowanie praw wyborczych osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Prezydent RP

25.03

- o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy Ordery Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.

26.03

- o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w III edycji Podsumowania „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”.

- Andrzej Duda złoży tego dnia także wizytę we Wrocławiu oraz Wołowie (woj. dolnośląskie).

27.03

- Szef Kancelarii Prezydent RP Halina Szymańska weźmie udział w trzeciej konferencji z cyklu „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. 

Rzecznik Praw Obywatelskich

25.03

- Urzędnicy biura RPO będą w Szczecinie w punkcie przyjęć interesantów. Ich obecność w mieście potrwa dwa dni.

28.03

- Adam Bodnar wygłosi wykład „O strachu”. Odbędzie się on w auli Domu Literatury w Warszawie.

- Urzędnicy RPO będą w Krakowie i w Kielcach przyjmować interesantów.

29.03

- Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszają na debatę „Ja nie hejtuję, ja rock’n’rolluję”, czyli jak skutecznie przeciwdziałać mowie nienawiści w Polsce.

Trybunał Konstytucyjny

25.03

- Na godzinę 12.00 w Trybunale Konstytucyjnym zapowiedziano publiczne ogłoszenie orzeczenia dotyczącego wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) przez Sejm spośród sędziów. Orzeczenie dotyczy odwołania od uchwały KRS dotyczącej powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Narodowy Bank Polski

29.03

- NBP przedstawi o 14.00 w piątek dane kwartalne, zbiorcze za IV kwartał 2018 r.

Inne

25.03

- Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uwięzionymi i Zaginionymi Pracownikami ONZ.

- Międzynarodowy Dzień Pamięci Zniesienia Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami.

- Rocznica legislacyjna: W 1994 r. Sejm RP przyjął Ustawę o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

26.03

- Rocznica: W 1982 r. Sejm PRL przyjął nowelizację Konstytucji PRL powołującą do życia Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu.

- Rocznica: W 2004 r. doszło do rozłamu w Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). 26 byłych działaczy Sojuszu i Unii Pracy powołało nową partię. Była to Socjaldemokracja Polska (SDPL), której przewodził Marek Borowski, obecny senator.

27.03

- Międzynarodowy Dzień Teatru.

- Rocznica: W 2010 r. Bronisław Komorowski pokonał Radosława Sikorskiego w prawyborach na kandydata Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich.

28.03

- Rocznica legislacyjna: W 2003 r. Sejm RP przyjął specustawę kolejową.

29.03

- Dzień metalowca, nieoficjalne święto zawodowe.

- Rocznica: W 1995 r. powstała Rada Etyki Mediów.

31.03

- Rocznica: W 2000 r. wprowadzono nowe tablice rejestracyjne.

- Rocznica: W 2010 r. Andrzej Seremet został prokuratorem generalnym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019