Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nie będzie uzupełniających wyborów do Senatu, jeśli senatorowie dostaną się do PE

Autor: PAP/TE
Dodano: 29-03-2019 09:54

Nie będzie uzupełniających wyborów do Senatu, jeśli senatorowie startujący w majowych wyborach zdobędą mandaty w Parlamencie Europejskim; do jesiennych wyborów parlamentarnych Izba będzie mniejsza - stwierdził w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Karczewski został zapytany w radiowej Trójce, czy jeśli senatorowie, którzy startują w wyborach dostaną się do PE, to w Senacie planowane są zmiany w składzie. "Nie będzie żadnych zmian, dlatego że nie będzie dodatkowych wyborów" - odparł marszałek.

W związku z tym - dodał - Senat do październikowych wyborów parlamentarnych będzie mniejszy. "Absolutnie nie będzie żadnych wyborów" - powiedział. Życzył przy tym wszystkim senatorom z PiS startującym w eurowyborach, żeby zdobyli mandat w PE.

Wśród senatorów PiS - startujących w wyborach do europarlamentu - są m.in.: wicemarszałkowie Senatu Adam Bielan i Maria Koc, Konstanty Radziwiłł, Aleksander Szwed, Rafał Ślusarz oraz Andrzej Stanisławek.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym prezydent zarządza wybory uzupełniające do Senatu w przypadku: śmierci senatora; upływu terminu do wniesienia odwołania od postanowienia Marszałka Senatu o wygaśnięciu mandatu (wygaśnięcie mandatu następuje m.in. w związku z wyborem w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego); nieuwzględnienia odwołania od postanowienia Marszałka Senatu o wygaśnięciu mandatu przez Sąd Najwyższy.

Kodeks stanowi, że wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. Zarazem zgodnie z Kodeksem wyborczym wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019