Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Grzegorz Jędrejek powołany w skład Państwowej Komisji Wyborczej

Autor: AKC
Dodano: 01-04-2019 23:35 | Aktualizacja: 01-04-2019 23:51

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

Zgodnie z obecnym przepisem Kodeksu wyborczego, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wskazywani są przez prezesów tych sądów.

Kadencja członka PKW wynosi 9 lat. Wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji.

W piątek, 29 marca, przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński kończy 70 lat. Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku, w związku z tym jego miejsce w Komisji zająć musi czynny sędzia TK lub w stanie spoczynku, wskazany przez prezesa Trybunału.

Czytaj też: Nie będzie uzupełniających wyborów do Senatu, jeśli senatorowie dostaną się do PE

Julia Przyłębska na stanowisko to powołała sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka. 

Akt powołania wręczony został przez szefa Kancelarii Prezydenta RP Halinę Szymańską podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim 1 kwietnia.

Dołączenie sędziego Jędrejka do składu PKW nie oznacza, że zastąpi on Hermelińskiego na funkcji przewodniczącego Komisji. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, przewodniczącego PKW wybierają sędziowie - członkowie Komisji.

Czytaj też: Kto zostanie nowym szefem Państwowej Komisji Wyborczej?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowym szefem PKW może zostać sędzia Zbigniew Cieślak, który jako jedyny z obecnego składu wyraził chęć kierowania Komisją. Jeśli jednak jego kandydatura nie uzyska poparcia sędziów, kandydowanie na przewodniczącego Komisji rozważać ma obecny zastępca szefa PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019