Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Partia Razem atakuje PiS za postawę wobec strajkujących nauczycieli

Autor: GP
Dodano: 10-04-2019 15:00 | Aktualizacja: 10-04-2019 15:04

Adrian Zandberg wystąpił w Krakowie 10 kwietnia na wspólnej konferencji z Marcinem Galentem, wiceprezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Polityk Razem zaapelował do premiera o natychmiastowe rozmowy ze związkowcami.

Wobec zaogniającego się sporu i strajku nauczycieli w całej Polsce tematem zajął się lider pozaparlamentarnej Partii Razem.

- Posłowie i ministrowie, którzy sami wysłali dzieci do placówek prywatnych niech w sprawie strajku zamilkną - powiedział na konferencji polityk. Po czym zaapelował do premiera. - Na co pan czeka, panie premierze? Do rozmów trzeba usiąść natychmiast! Zamiast atakować nauczycielki, proszę zaproponować nowy, poważny plan podwyżek.

Polityk nie ukrywał, że jego słowa są podyktowane wypowiedziami posłów i polityków PiS, którzy od dwóch dni nie szczędzą krytyki środowisku, które odstąpiło od wykonywania obowiązków w szkołach.

- Politycy, którzy najostrzej atakują nauczycieli, sami mają dzieci w szkołach prywatnych. Warto, żeby wyborcy to wiedzieli: panom ministrom jest obojętne, czy państwowa szkoła działa dobrze. Nie przejmują się przyszłością dzieci ze szkół państwowych. Bo to nie są ich dzieci.

Lewica Razem, czyli koalicja walcząca o mandaty w europarlamencie, którą tworzy partia Razem, zwróciła się do rządu o mediacje ze stroną związkową.

Czytaj też: Sasin: strajk to element strategii wyborczej opozycji

Marcin Galent w imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) podziękował rodzicom za zrozumienie i wyrazy solidarności ze strajkującymi. - Rodzice przychodzą do szkół, zapewniają o swoim wsparciu. Pod szkołami odbywają się dziś pikiety solidarnościowe, zorganizowane przez rady rodziców. Taka demonstracja odbyła się także u nas, w Krakowie. To bardzo ważne i bardzo wzruszające gesty - dodają strajkującym sił.

- Proszę polityków PiS, żeby przestali straszyć dzieci i młodzież, wprowadzać ich w błąd w sprawie egzaminów - mówił jeszcze na konferencji Tomasz Zawada, jeden z liderów krakowskiej Lewicy Razem.

Formacja Razem od początku sporu nauczycielskich związków z rządem stoi po stronie i popiera ZNP. 

W środę przypadł pierwszy dzień egzaminów w szkołach, a zarazem trzeci dzień bezterminowego strajku pedagogów, który zorganizował ZNP. Obok związkowców duża liczba nauczycieli niezrzeszonych także podjęła strajk.

Rząd apelował we wtorek, by ograniczyć się w strajku dla dobra przeprowadzenia w środę egzaminów. Jak informowano w większości szkół egzaminy odbyły się planowo, choć nie obyło się bez problemów.

Więcej o sytuacji w szkołach przeczytasz na PortalSamorządowy.pl.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019