Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

USA obiecują pomóc Tajwanowi w przystąpieniu do WHO, Interpolu, ICAO

Autor: PAP/JS
Dodano: 15-04-2019 23:39

Stany Zjednoczone popierają większy udział Tajwanu w takich organizacjach międzynarodowych jak Światowa Organizacja Zdrowia, Interpol i Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego - oświadczył Brent Christensen, pełniący rolę ambasadora USA na wyspie.

Stany Zjednoczone będą nadal zabiegały "wraz z innymi zaprzyjaźnionymi krajami" o to, aby Tajwan został uznany przez takie międzynarodowe organizacje, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oraz Interpol i mógł stać się ich członkiem - zadeklarował Christensen, dyrektor Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie, pełniącego de facto rolę ambasady USA na wyspie.

Amerykański dyplomata złożył to oświadczenie podczas konferencji poświęconej stosunkom USA-Tajwan z okazji czterdziestej rocznicy uchwalenia amerykańskiej ustawy o stosunkach z Tajwanem, w której Waszyngton zobowiązał się do zapewnienia obrony wyspie.

W konferencji wśród innych amerykańskich osobistości uczestniczył przedstawiciel Departamentu Stanu USA David Meale.

We wtorek odbędą się uroczystości rocznicowe, w których weźmie udział amerykańska delegacja z byłym przewodniczącym Izby Reprezentantów Paulem Ryanem na czele. Spotkał się on w poniedziałek z tajwańską prezydent Caj Ing-wen.

Stany Zjednoczone są głównym zagranicznym sprzymierzeńcem Tajwanu i głównym gwarantem jego bezpieczeństwa wobec planów reunifikacji, której pragnie Pekin. Chiny nie wykluczają przejęcia kontroli nad wyspą drogą wojskową.

Pekin sprzeciwia się udziałowi Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, również nienoszących oficjalnie takiej nazwy. Blokuje przy tym od objęcia stanowiska przez prezydent Caj Ing-wen w 2016 roku przystąpienie Tajwanu do WHO, Interpolu i ICAO.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020