Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Lewica Razem ogłosiła hasło i program z jakim startuje w wyborach do PE

Autor: aw/PAP
Dodano: 17-04-2019 13:11

"Europa. Jesteś u siebie" - to hasło wyborcze do Parlamentu Europejskiego Lewicy Razem. Główne filary programu komitetu to: Europa socjalna, europejskie standardy pracy oraz europejska gospodarka przyszłości. Chcemy zadbać o to, żeby Europa była solidarna i sprawiedliwa - zapowiedziano.

Komitet wyborczy Lewica Razem tworzą Partia Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Maciej Konieczny (Partia Razem) prezentując hasło wyborcze Lewicy Razem na wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że jest ono proste, choć dla wielu może okazać się rewolucyjne. "Na pewno rewolucyjne dla polityków, którzy traktują Europę jak obcą siłę, która nastaje na polskie wartości, dojną krowę, albo dobrą nauczycielkę, która może pochwalić, zganić, do której można się poskarżyć na kolegę" - podkreślił Konieczny.

"Idziemy do tych wyborów, aby zawalczyć o przyszłość Europy, aby decydować o kształcie Europy, aby zadbać o to, żeby Europa była solidarna, sprawiedliwa, żeby była to Europa, która nikogo nie zostawia za burtą, żeby była to Europa, w której wszyscy jesteśmy u siebie - dlatego takie hasło" - dodał działacz Partii Razem.

Na konferencji przedstawiono też trzy główne filary programowe Lewicy Razem, na który składa się: Europa socjalna, Europejskie standardy pracy oraz Europejska gospodarka przyszłości.

Piotr Ikonowicz (lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza) prezentując pierwszy z nich oświadczył, że Lewica Razem postuluje o powołanie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego. "Tak, aby powstała duża liczba mieszkań pod wynajem, nie tylko w Polsce, ale również w Hiszpanii, we Francji, w Grecji w całej Europie" - zaznaczył.

Marcelina Zawisza (Partia Razem) dodała, że Lewica Razem będzie też walczyć o to, by wprowadzić europejskie standardy ochrony zdrowia. "A jednym z tych standardów będą darmowe leki na receptę" - podkreśliła.

Paulina Matysiak (Partia Razem) mówiąc o drugim filarze, czyli europejskich standardach pracy zaznaczyła, że Lewica Razem będzie walczyć w PE o wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej. "Żeby to zrobić musimy skończyć z awanturami i zacząć dogadywać się z naszymi unijnymi partnerami i określić wysokość płacy minimalnej na terenie całej wspólnoty" - mówiła Matysiak.

B. poseł Jan Orkisz dodał, że Lewica Razem chce też walczyć o lepszą jakość pracy. "Proponujemy, aby obniżyć o jedną godzinę dzienny czas pracy, czyli proponujemy 35 godzinny tydzień pracy; proponujemy też zwiększenie ilości dni urlopu wypoczynkowego do 35 dni" - oświadczył Orkisz.

Ostatni filar, czyli Europejska gospodarka przyszłości zaprezentował jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg. "Opowiadamy się za podniesieniem budżetu unijnego i opowiadamy się za sfinansowaniem go z dwóch źródeł. Jednym z nich są środki które można wygenerować w oparciu o europejskie instytucje inwestycyjne i gwarancję Europejskiego Banku Centralnego, a drugim zupełnie kluczowym źródłem jest sprawiedliwy system podatkowy" - wyjaśnił Zandberg. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019