Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Doradczyni Donalda Trumpa złożyła potajemną wizytę w Moskwie

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 18-04-2019 09:20

Z wizytą, o której publicznie nie informowano, przyjechała do Moskwy doradczyni prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa Fiona Hill, dyrektor ds. Rosji i Europy Wschodniej w amerykańskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego - napisał 18 kwietnia rosyjski dziennik "Kommiersant".

Fiona Hill spotkała się z przedstawicielami rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i MSZ Rosji. "Kommiersant" twierdzi, że nie była to jej pierwsza wizyta w Moskwie na stanowisku doradczyni prezydenta USA. Jednak o żadnej z nich nie informowano publicznie na prośbę strony amerykańskiej.

W 2018 roku Hill była w składzie delegacji USA w Helsinkach podczas spotkania prezydentów USA i Rosji, Trumpa i Władimira Putina.

Fiona Hill jest ekspertką do spraw Rosji; sowietolożką po studiach na Uniwersytecie Harvarda, gdzie również uzyskała tytuł doktora historii. Do 2017 roku pracowała w waszyngtońskim ośrodku analitycznym Brookings Institution, a wcześniej w fundacji Eurasia Foundation. Przez trzy lata (2006-2009) była specjalistką ds. Rosji i Eurazji w Krajowej Radzie Wywiadu (NIC) USA - centrum analitycznym, odpowiedzialnym za prognozy strategiczne.

Hill jest współautorką książki biograficznej o Putinie: "Mr. Putin: Operative in the Kremlin" ("Putin - agent na Kremlu"), a także autorką wielu publikacji o Rosji, Kaukazie, Azji Środkowej, kwestiach energetycznych i konfliktach regionalnych.

Jak zauważa "Kommiersant", Hill niejednokrotnie formułowała ostre opinie o władzach Rosji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020