Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Program 500 plus zagrożony?

Autor: PAP/JS
Dodano: 16-05-2019 10:48

Przy każdej zmianie ekipy rządzącej jest niebezpieczeństwo odwrotu od istniejących programów, np. programu "Rodzina 500 plus" - oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem, po ewentualnej zmianie władzy może nastąpić "zwijanie" tego programu.

Rafalska o przyszłość programu "Rodzina 500 plus" po ewentualnej zmiany władzy zapytana została w Telewizji Republika. "Przy każdej zmianie ekipy rządzącej jest niebezpieczeństwo odwrotu od istniejących programów, szczególnie takich programów, które są silnie identyfikowane z PiS, a takim programem jest rządowy program Rodzina 500 plus" - zaznaczyła.

Według minister może pojawić się wówczas pokusa nie tylko likwidacji, lecz także istotnej zmiany programu w taki sposób, że "będzie w rachitycznym, cząstkowym kształcie". "Będzie zwijanie tego programu" - dodała.

Czytaj też: Prawie i Sprawiedliwości przybywa wyborców

Rafalska zauważyła, że pojawiają się również pomysły powiązania programu 500 plus z pracą. "Ale co to znaczy? Że matka, która ma szóstkę dzieci, jak nie będzie pracowała, to jej dzieci stracą prawo do świadczenia?" - powiedziała.

Jak podkreśliła, taka kobieta, choć nie pracuje zawodowo, to jednak zajmuje się opieką nad dziećmi i obowiązkami domowymi. "Nie mówiąc już o tym, że każdy z nas ma prawo do decyzji indywidualnych i osobistych" - dodała.

Rafalska przypomniała, że w czwartek (16 maja) prezydent Andrzej Duda podpisze nowelę ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z ustawą, świadczenie "Rodzina 500 plus" będzie przysługiwało bez względu na dochód, również na pierwsze dziecko w rodzinie.

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z punktów tzw. nowej piątki PiS.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019