Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Odpowiedź Grzegorza Schetyny na nowelizację Kodeksu karnego ws. pedofilii

Autor: PAP/MG
Dodano: 16-05-2019 23:02

W przyszłym tygodniu złożymy projekt ustawy o utworzeniu państwowej komisji ds. pedofilii w Kościele; jeśli nie będzie zgody PiS na jego przegłosowanie w tej kadencji Sejmu, zrobimy to po jesiennych wyborach parlamentarnych - zapowiedział w czwartek (16 maja) przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

W czwartek przed godziną 22 Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii.

Schetyna mówił podczas briefingu prasowego w Sejmie, że nowela "jest po to, aby nie walczyć skutecznie z pedofilią". Jak dodał, PO zgłosiła poprawki, które nie zostały uwzględnione.

- Dzisiaj wiemy, że kościół - jako instytucja - nie poradzi sobie sam z tym problemem (pedofilii - red.). Uważamy, że powinna powstać państwowa komisja i taki wniosek przedstawimy w przyszłym tygodniu. Tylko komisja - wzorem krajów, które radziły sobie z tym problemem (...) tylko komisja państwowa może skutecznie odpowiedzieć na pytania, które będą zadawane, które zadają ofiary, opinia publiczna - powiedział Schetyna.

Szef PO zapowiedział też, że jeżeli PiS nie poprze utworzenia komisji w obecnej kadencji Sejmu, to Platforma przeprowadzi ustawę o jej utworzeniu w kolejnej kadencji, po październikowych wyborach parlamentarnych.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer powiedziała dziennikarzom, że jej partia poprze "świecką, komisję państwową" ws. pedofilii w Kościele.

- Najchętniej poparlibyśmy projekt komisji, który przygotowuje fundacja "Nie lękajcie się" - dodała.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019