Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Paweł Kukiz: Mocno pracujemy, by stworzyć nową frakcję w Europie, która zadba o równość

Autor: PAP
Dodano: 19-05-2019 18:12 | Aktualizacja: 19-05-2019 18:23

My głosimy nie tylko hasła, ale bardzo mocno pracujemy, by stworzyć nową frakcję w Europie, która zadba o równość wszystkich podmiotów, wszystkich państw, o równe szanse - mówił w niedzielę Paweł Kukiz we Wrocławiu, podczas regionalnej konwencji swego ugrupowania.

- Nie może być tak, by Komisja Europejska była organem, który trzyma wszystkich w garści, trzyma wszystkich za gardło. Komisja Europejska to jest taki neoarystokratyczny dwór zgromadzony wokół takiego swoistego małżeństwa kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oni są w stanie wykonać każdy rozkaz, byle tylko utrzymać swoje synekury i swoją pozycję indywidualną na tym europejskim dworze" - powiedział Kukiz.

Dodał, że celem Kukiz'15 jest walka o transparentność i "przebiurokratyzowanie Europy". "I to, co najważniejsze, wspólnie też chcemy walczyć z korupcją" - podkreślił Kukiz.

Podkreślił drugim filarem programu wyborczego jego ugrupowania jest "pozycja Polski i Polaków w Europie", objawiająca się np. zrównaniem dopłat rolniczych. "Jakim prawem rolnik niemiecki ma mieć większe dopłaty niż polski rolnik, czy grecki rolnik, bo to też nas łączy z tymi państwami. Jakim prawem mają do Polski trafiać produkty drugiej, gorszej jakości np. w przypadku chemii czy proszków do prania" - pytał Kukiz.

Według niego zarówno przedstawiciele Koalicji Europejskiej jak Prawa i Sprawiedliwości, choć deklarują, że walczą o sprawy Polaków, tak naprawdę te deklaracje są pełne hipokryzji. Apelował, by nie "wchodzić w retorykę POPiS-u i nie lekceważyć tych wyborów". Zaznaczył, że jeśli Polacy chcą, by przynależność naszego kraju do UE "nie służyła tylko wykorzystywaniu taniej siły roboczej z Polski, to muszą wybrać trzecia drogę".

Czytaj także: Jarosław Kaczyński: Chcemy Europy, w której Polska nie będzie wykonywała niczyich poleceń

"Musicie bezwarunkowo wybrać trzecią drogę, drogę Kukiz'15, która prowadzi do Polski w Europie, ale i Europy dla Polski. Musicie koniecznie przemóc się ten pierwszy raz i nie mówić: +a wybiorę to mniejsze zło+. Nie. Macie do wybrania też dobro i mówię to z cała odpowiedzialnością. Dlatego, że od nas ludzie nie idą tam po synekury, po pieniądze, tylko idą służyć Polakom, służyć obywatelom" - podkreślił Kukiz.

Liderka listy w okręgu dolnośląsko-opolskim Agnieszka Ścigaj zauważyła, że przez 15 lat obecności Polski w strukturach UE politycy zajmowali tam "partyjniactwem, ideologią i tym, co służyło do rozgrywania polsko-polskiej wojenki na arenie europejskiej". Dodała, że na Dolnym Śląsku jak i Opolszczyźnie nie brakuje zdolnym osób, przedsiębiorców, którzy zostali dostrzeżeni i wykorzystani przez zagraniczne firmy, a nie byli dostrzegani przez polskich polityków.

Czytaj także: Grzegorz Schetyna: Chcemy powołania państwowej, niezależnej komisji prawdy

"Ten region to potencjał, który został dostrzeżony i wykorzystany - niestety wykorzystany przez zagraniczne firmy. To one głównie na tym skorzystały. A ten potencjał niestety został niedostrzeżony i zmarnowany przez naszych rodzimych polityków" - mówiła Ścigaj.

Podkreśliła, że na liście KWW Kukiz'15 są praktycy, fachowcy, którzy "znają życie, znają Dolny Śląsk i Opolszczyznę". "Chcę zapewnić, że my będziemy waszymi rzecznikami. Po to się do PE wybieramy, żeby zadbać o wasze interesy, tam o nie walczyć i o nie się kłócić. Mówimy, że naszym celem są równe szanse. A równe szanse to płaca, to dobre zarobki. To jest nasz cel, który przyświeca nam i naszym partnerom z Europy" - powiedziała Ścigaj.

Dodała, że chodzi o stworzenie dobrych miejsc pracy, zrównanie szans dla mikroprzedsiębiorców, rolników oraz wsparcie rozwoju polskiego handlu, który przez kilkanaście lat był zaniedbywany i niszczony.

Czytaj także: Robert Biedroń: Postulujemy, aby do 2035 roku Polska była wolna od węgla i smogu

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020