Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

konferencja w Manamie odbędzie się, mimo nowych wyborów w Izraelu

Autor: PAP/KM
Dodano: 30-05-2019 22:19

Organizowana w czerwcu przez USA w stolicy Bahrajnu Manamie konferencja ws. ekonomicznych aspektów przyszłego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu została potwierdzona, pomimo rozpisania nowych wyborów w Izraelu - poinformował Departament Stanu USA.

- Nie przewidujemy żadnej zmiany. Termin konferencji jest ustalony na 25 i 26 czerwca w Bahrajnie - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus.

Krótko po północy w czwartek izraelski parlament przegłosował decyzję o samorozwiązaniu w związku z niemożnością sformowania rządu. Nowe wybory odbędą się 17 września. W poprzednich z 9 kwietnia wygrał prawicowy Likud Benjamina Netanjahu. Szef rządu poniósł jednak fiasko w negocjacjach koalicyjnych.

Biały Dom poinformował we wtorek, że doradca i zięć prezydenta Donalda Trumpa Jared Kushner rozpoczął konsultacje w Maroku w sprawie nowego planu pokojowego dotyczącego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Kushner uda się też do Jordanii i Izraela.

Rozmowy na Bliskim Wschodzie mają służyć zbudowaniu poparcia dla konferencji dotyczącej gospodarczych elementów planu pokojowego dla Palestyńczyków i Izraela.

Konferencja w Manamie ma być pierwszą odsłoną planu nazywanego przez Trumpa "dealem stulecia", którego Kushner ma być głównym autorem. Według Białego Domu plan pokojowy zostanie przedstawiony "jakiś czas" po zakończeniu świętego miesiąca muzułmanów, ramadanu, który w tym roku skończy się 4 czerwca.

Władze Palestyny oświadczyły, iż nie konsultowano z nimi kwestii konferencji w Bahrajnie i utrzymują krytyczne stanowisko wobec inicjatywy Waszyngtonu.

Proces pokojowy na Bliskim Wschodzie de facto utknął w martwym punkcie, gdy 6 grudnia 2017 roku Trump ogłosił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Palestyńczycy ocenili, że decyzja Trumpa dyskwalifikuje amerykańską administrację jako mediatora w konflikcie bliskowschodnim.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020