Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Parlament Gruzji ma nowego przewodniczącego. Opozycja wyszła z sali

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 25-06-2019 19:16

Arcził Talakwadze, kandydat rządzącego Gruzińskiego Marzenia, 25 czerwca został wybrany na przewodniczącego parlamentu Gruzji. Poprzednim szefem izby był Irakli Kobachidze, który ustąpił na fali protestów. Jego dymisja była jednym z postulatów demonstrujących.

Talakwadze został wybrany jednomyślnie, ponieważ opozycyjni deputowani opuścili posiedzenie na znak protestu wobec tego, że rządząca partia nie zgodziła się na rozmowy o odwołaniu ministra spraw wewnętrznych Giorgiego Gacharii.

Jego dymisji domagają się uczestnicy demonstracji trwających od 20 czerwca w Tbilisi. Ich zdaniem jest on odpowiedzialny za działania policji wobec demonstrantów w ubiegły czwartek, kiedy w starciach z policją rannych zostało co najmniej 240 osób. Policjanci użyli gumowych kul, gazu łzawiącego i pałek, a protestujący obrzucali funkcjonariuszy butelkami i kamieniami. Policja zatrzymała ponad 300 osób.

Tamtego dnia tysiące demonstrantów protestowały przeciwko wizycie deputowanego do Dumy Państwowej Rosji Siergieja Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał po rosyjsku z miejsca przewodniczącego. W czasie wojny z sierpnia 2008 r. Rosja faktycznie zajęła dwa regiony Gruzji - Abchazję i Osetię Południową. Od tego czasu stosunki między obydwoma państwami pozostają napięte.

Oprócz dymisji szefa MSW protestujący domagają się uwolnienia osób zatrzymanych 20 czerwca oraz rozmów na temat wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Gruzińskie Marzenie spełniło jeden z postulatów protestujących. W poniedziałek ogłoszono, że wybory parlamentarne w tym kraju w 2020 r. odbędą się według ordynacji proporcjonalnej.

W niedzielę wieczorem kilku uczestników demonstracji pod budynkiem parlamentu ogłosiło głodówkę. Utrzymują, że będą w ten sposób protestować do czasu dymisji ministra spraw wewnętrznych.

W poniedziałek wieczorem uczestnicy protestu utworzyli żywy łańcuch wokół budynku parlamentu i odśpiewali hymn państwowy. Kolejna demonstracja zaplanowana jest na wtorkowy wieczór.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020