Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Rzecznik PO: Wszystkie karty są na stole. Trzeba podjąć decyzję bo będziemy pisali operę mydlaną

Autor: PAP/AT
Dodano: 10-07-2019 12:43

Rozmowy w sprawie formuły startu w wyborach są w toku, przewodniczący Grzegorz Schetyna zapowiedział, że będzie je prowadził do końca tygodnia. Wszystkie karty są na stole. PSL powiedziało swoje, SLD swoje, Zieloni swoje, Nowoczesna swoje. Trzeba tę decyzję podjąć. Sprawa powinna się zamknąć w tym tygodniu, bo inaczej będziemy pisali operę mydlaną  - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

We wtorek (9 lipca) lider PO prowadził rozmowy z potencjalnymi koalicjantami Koalicji Obywatelskiej - PSL i SLD. Pytany o przebieg tych rozmów rzecznik PO powiedział, że na razie nie może powiedzieć nic konkretnego o ich przebiegu i rezultacie. "Zapewne będzie jakiś komunikat, jeśli będą jakieś ustalenia" - zaznaczył Grabiec.

W podobny sposób o rozmowach koalicyjnych wypowiadali się w środę w mediach lider SLD Włodzimierz Czarzasty i sekretarz NKW PSL Piotr Zgorzelski.

Lider SLD pytany w środę (10 lipca) w radiowej Trójce o wtorkowe spotkanie ze Schetyną w sprawie koalicji wyborczej stwierdził: "Spotkanie trwa i myślę, że jak przyjdzie kres tego spotkania, to wydamy w tej sprawie jasny, precyzyjny komunikat". Czarzasty zaznaczył, że to Schetyna jako lider największej partii opozycyjnej musi podjąć decyzję w sprawie kształtu przyszłej koalicji.

Czytaj też: Dwa bloki opozycyjne - ten scenariusz byłby największym wyzwaniem dla PiS

"Wszystkie karty są na stole. PSL powiedziało swoje, SLD swoje, Zieloni swoje, Nowoczesna swoje. Trzeba tę decyzję podjąć i z mojego punktu widzenia - racjonalnego, zimnego, spokojnego, pragmatycznego polityka - ta sprawa powinna się zamknąć w tym tygodniu, bo inaczej będziemy pisali operę mydlaną" - oświadczył lider SLD.

Z kolei Zgorzelski potwierdził w radiowej Jedynce, że wtorek odbyło się także spotkanie prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza z szefem PO. Nie wykluczamy, że powstanie "racjonalnego centrum" jest możliwe przy udziale PO - mówił. Dodał, że rozmowy zarówno z PO, jak i z Paweł Kukizem, potrwają do końca tygodnia.

W sobotę (13 lipca) Rada Naczelna PSL zdecydowała, że będzie budować w wyborach komitet PSL-Koalicja Polska; do ewentualnych rozmów o wspólnym starcie zaprasza PO i środowiska podzielające idee i program ludowców. Szef ludowców zapewniał, że z partiami lewicowymi w koalicję PSL nie wejdzie. Uchwałę o takiej treści podjęła Rada Naczelna SLD.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020