Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Zieloni skłaniają się do porozumienia z KO

Autor: PAP/rs
Dodano: 30-07-2019 13:20

Partia Zieloni skłania się do porozumienia w sprawie startu w wyborach z Koalicją Obywatelską - wynika z nieoficjalnych informacji. We wtorek obraduje Rada Krajowa Zielonych, która ma podjąć decyzję w tej sprawie.

W majowych eurowyborach Zieloni współtworzyli Koalicję Europejską (wraz z PO, PSL, SLD i Nowoczesną). Z kolei w poprzednich wyborach parlamentarnych byli elementem koalicji partii lewicowych (utworzyły ją SLD, Twój Ruch, PPS, Unia Pracy i Zieloni).

Wówczas Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni nie przekroczył jednak 8-procentowego progu wyborczego.

Dziś mają przed sobą wybór, czy startować w ramach Koalicji Obywatelskiej, tworzonej przez PO, Nowoczesną, Inicjatywę Polską wraz z działaczami samorządowymi, czy w ramach komitetu Lewica (którego status prawny jeszcze nie jest rozstrzygnięty), tworzonego przez SLD, Wiosnę i Razem.

"Chcemy naszej Radzie Krajowej przedstawić, jakie są realne korzyści i jakie niedogodności jednej albo drugiej koalicji" - mówił kilka dni temu współprzewodniczący Zielonych Marek Kossakowski.

Z kolei druga współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz mówiła wtedy, że jej ugrupowaniu zależy m.in. na podpisaniu przedwyborczej umowy koalicyjnej z ewentualnymi partnerami oraz na tym, by kandydaci Zielonych mogli mieć logo swej partii na materiałach wyborczych. "Mamy też określone kwestie programowe, które są dla nas istotne, czyli na pewno ambitna polityka klimatyczna, ochrona przyrody" - przekonywała.

Zieloni chcieliby dostać też dobre miejsca na listach wyborczych. Zależy im m.in. na "jedynce" dla swej sekretarz generalnej partii i znanej działaczki proekologicznej Miłosławy Stępień. Sama Małgorzata Tracz miałaby startować z Wrocławia, a drugi ze współprzewodniczących ugrupowania, Marek Kossakowski - z Warszawy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020