Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Marszałek Senatu: Nie izolujemy Rosji, Rosja izoluje się sama

Autor: PAP/rs
Dodano: 02-09-2019 15:02

Nie izolujemy Rosji, Rosja izoluje się sama - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na które nie zostali zaproszeni przedstawiciele tego kraju.

Marszałek Senatu otworzył w poniedziałek seminarium "Rola kobiet w polityce" zorganizowane w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Gruzja w Senacie. W seminarium wzięła udział m.in. prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oraz wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Karczewski w swoim wystąpieniu nawiązał do niedzielnych centralnych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej odpowiadając na zarzuty "izolacji Rosji" przez Polskę. "Nie izolujemy Rosji, Rosja izoluje się sama" - mówił marszałek Senatu.

"Jeśli Rosja zmieni swoją politykę, będziemy zapraszać Rosję do udziału we wszystkich uroczystościach. Jesteśmy otwarci, podobnie jak Senat, polski rząd i polskie państwo" - zaznaczył Karczewski. Jak dodał, Polska jest "otwarta na współpracę ze wszystkimi, tylko współpraca musi być budowana na wzajemnym szacunku".

Podczas seminarium wyrażono poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

"Nie uznajemy tzw. "wyborów parlamentarnych" przeprowadzonych 9 czerwca 2019 roku w regionie Cchinwali i Osetii Południowej oraz "wyborów prezydenckich" 25 sierpnia w regionie Abchazji - powiedziała wicemarszałek Senatu.

Polska wraz z czternastoma innymi państwami uznała za nielegalne tzw. "wybory prezydenckie" przeprowadzone 25 sierpnia na obszarze gruzińskiego regionu Abchazji.

Piętnaście państw, w tym Polska wezwały też Federację Rosyjską do wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z Porozumienia Pokojowego z 2008 r., w tym do wycofania sił wojskowych na pozycje sprzed wojny rosyjsko-gruzińskiej, oraz zapewnienia nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do tych regionów, jak również cofnięcia uznania niepodległości należących do Gruzji Abchazji i regionu Cchinwali/Osetii Południowej.

Koc jednocześnie zapewniła, że "Polska jest przyjacielem Gruzji, a nasza współpraca rozwija się na wielu polach". Mówiła o "wzajemnym wsparciu na forach międzynarodowych i wymianie doświadczeń w rożnych dziedzinach".

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019