Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Liderki lewicy zaapelowały do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o podpisanie "Paktu dla Kobiet"

Autor: PAP/AH
Dodano: 15-09-2019 16:12

Liderki lewicy zaapelowały w niedzielę do kandydatki KO na premiera Małgorzaty Kidawy-Błońskiej do podpisania "Paktu dla Kobiet". Małgosiu, wesprzyj cały "Pakt dla Kobiet" ze wszystkimi prawami: prawami socjalnymi i prawami reprodukcyjnymi; prosimy całą Koalicję o pomoc - apelowała Wanda Nowicka.

"Najwyższa pora wprowadzić to teraz w Polsce" - mówiła Marcelina Zawisza. "To jest pakiet bezpieczeństwa. To jest pakiet, który zapewni, że państwo zawsze będzie stało po stronie kobiet, że kobiety będą mogły bezpiecznie planować swoje życie" - przekonywała.

Była wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka mówiła, że aby "Pakt" stał się faktem lewica chce współpracować z innymi środowiskami opozycyjnymi. Zwróciła się do Kidawy-Błońskiej, z którą w poprzedniej kadencji zasiadała w Prezydium Sejmu. "Małgosiu, przecież jesteście za prawami kobiet. Pamiętajcie, że praw nie można wybierać. Wszystkie prawa dla kobiet są ważne, dlatego cię proszę, wesprzyj cały +Pakt dla Kobiet+ ze wszystkimi prawami i prawami socjalnymi i prawami reprodukcyjnymi. Liczymy na ciebie i prosimy ciebie i całą Koalicję o pomoc" - powiedziała Nowicka.

Zawisza przypomniała, że pod "Paktem dla Kobiet" znajdują się puste miejsca na podpisy dla Koalicji Obywatelskiej i PSL-u. "Apelujemy, podpiszcie się pod tym, co powinno być w Polsce standardem i coś co w innych krajach europejskich już dawno zostało wprowadzone" - zwróciła się do polityków ugrupowań opozycyjnych.

Uczestnicy wiecu skandowali na wiecu: "Równe prawa, wspólna sprawa".

Apel o podpisanie "Paktu dla Kobiet" rozesłała też w niedzielę do liderów opozycji demokratycznej rzeczniczka SLD Anna Maria-Żukowska. Skierowała go do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, szefa PO Grzegorza Schetyny, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i lidera Kukiz'15 - Pawła Kukiza.

Jak podkreślają w liście liderki lewicy, jest to pakiet rozwiązań systemowych, które "wreszcie zagwarantują wszystkim Polakom prawdziwą równość i wolność". "Jesteśmy przekonane, że bez wprowadzenia proponowanych zmian nie uda się nam zbudować nowoczesnego państwa dobrobytu" - wskazały autorki. "Wierzymy, że tematy ważne dla Polek nie są Państwu obojętne i dlatego prosimy o jasną deklarację - czy w nadchodzącej kadencji Sejmu poprą Państwo ustawy wprowadzające poniższe rozwiązania?" - napisały przedstawicielki lewicy.

"Pakt dla Kobiet" zawiera również: gwarancję wysokich standardów opieki okołoporodowej, w tym dostępu do znieczulenia przy porodzie, gwarancję miejsca w żłobku dla każdego dziecka, tak by młoda matka mogła bez problemu wrócić do pracy, równą płaca za równą pracę dla kobiet i mężczyzn, równy udział kobiet i mężczyzn we władzach wykonawczych m.in. w rządzie, w zarządach powiatów, w zarządach spółek Skarbu Państwa, natychmiastową izolację sprawców przemocy domowej oraz alimenty ściągane jak podatki.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019