Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Morawiecki: polityka senioralna jest strategicznym celem całego państwa

Autor: PAP/bad
Dodano: 29-09-2019 17:22 | Aktualizacja: 29-09-2019 17:27

Dla nas polityka senioralna jest strategicznym celem całego państwa; dotrzymaliśmy słowa obniżając wiek emerytalny, wprowadziliśmy program Emerytura plus i stworzyliśmy strefy aktywności dla seniorów - powiedział w niedzielę w Przasnyszu (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

- My patrzymy na relacje pomiędzy państwem i seniorami w sposób bardzo partnerski. Udowodniliśmy to mam nadzieję już przez nasze trzy lata (rządów). Po pierwsze, 1 października 2017 roku (...) dotrzymaliśmy słowa w tym podstawowym obszarze, jakim było obniżenie wieku emerytalnego - przypomniał.

Szef rządu zwrócił uwagę, że później zapowiedział program "Mama 4 plus" dla - jak mówił - "pań, które urodziły czwórkę, piątkę i więcej dzieci, które przez ten fakt, że wychowały dzieci, były w gorszej sytuacji, niż inne panie, które przynajmniej jakąś emeryturę mogły wypracować". - Dla tych wszystkich mam z wielkim podziękowaniem od całego narodu polskiego, zaproponowaliśmy emeryturę "Mama 4 plus", i to jest również wykonane - podkreślił.

Morawiecki odniósł się do "wielkiego papieża Jana Pawła II", który - jak przypomniał - "w drugiej części swojego pontyfikatu, zwracając się do osób w podobnym do siebie wieku, mawiał że osoby w podeszłym wieku nie powinny uważać tego za cokolwiek złego, że jest to powołanie". - Tak mówił Jan Paweł II. A my chcemy temu powołaniu pomóc, po pierwsze przez zasady sprawiedliwości społecznej, poprzez promowanie również solidarności międzypokoleniowej. To jest zapomniane hasło, zapomniana wartość, którą odtwarzamy, odbudowujemy, wyciągamy na powierzchnię - solidarność międzypokoleniowa - podkreślił.

Zwracając się do seniorów, szef rządu powiedział: "cała Polska wam jest wdzięczna za to, że w dramatycznych czasami latach, jeszcze II wojny światowej, potem w bardzo trudnych latach PRL-u, i potem w niełatwych latach III Rzeczypospolitej, odbudowywaliście Polskę, budowaliście, tworzyliście taką Polskę, jaką wtedy można było budować. Bardzo wam wszystkim dziękujemy".

Premier powiedział, że "dzisiaj lepsza Polska to również Polska, która chce zapewnić lepsze warunki do życia wszystkim seniorom".

Morawiecki przypomniał też, że z Polski wyjechało 25 tys. lekarzy. - To właśnie minister (Łukasz) Szumowski kontynuował decyzję ministra Konstantego Radziwiłła i wzmocnił ją. Za czasów pana ministra Szumowskiego przyjmujemy 3 tys. więcej studentów medycyny, z których będą specjaliści za kilka lat. Oni doprowadzą do tego, że kolejki będą się skracać - zapewnił.

Premier powiedział również, że wie, jak ważna dla Polaków jest "duma z Polski, dbałość o jej dobre imię na całym świecie, dbałość o prawdę historyczną (oraz) dbałość o prawdę o strasznych czasach drugiej wojny światowej". Jego zdaniem, to jest ważne jako "fundament zapewnienia odpowiedniej hierarchii wartości dla Polski".

- Polska była ofiarą monstrualnych zbrodni niemieckich, dlatego upominamy się o swoje na arenie międzynarodowej, upominamy się o prawdę historyczną - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Dodał, że ważne jest, aby "w głowach naszych młodych ludzi było wszystko we właściwy sposób poukładane".

Na spotkaniu na rozmaitych stoiskach seniorzy mogli zasięgnąć porad m.in. policji, Inspekcji Handlowej, mieli okazję zbadać poziom cukru we krwi czy ciśnienie. Gospodynie z regionu przygotowały różne specjały kulinarne. Swoje stoiska miało m.in. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, urząd wojewody mazowieckiego. Premier na zakończenie zwiedził poszczególne stanowiska i krótko rozmawiał z mieszkańcami.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019