Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wiceszef MON: mamy rekordową wartość zamówień w przemyśle zbrojeniowym

Autor: Tomasz Jakubowski
Dodano: 30-09-2019 10:27 | Aktualizacja: 30-09-2019 10:52

Ministerstwo Obrony narodowej przywiązuje dużą wagę do kwestii modernizacji armii - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Dziś w fabryce broni "Łucznik" w Radomiu szef MON Mariusz Błaszczak podpisał dokumenty dotyczące kolejnych dostaw broni strzeleckiej dla polskiego wojska.

- W 2019 roku MON złożyło zamówienia w polskim przemyśle zbrojeniowym o rekordowej wartości 6 miliardów 800 milionów złotych - podkreślił Wojciech Skurkiewicz w radiowej Trójce. - W poprzednich latach była to kwota około 3,5-3,8 miliarda złotych" - powiedział.

 - Kupujemy naprawdę bardzo dobry sprzęt, dzisiaj ta umowa w fabryce broni w Radomiu, broń, która jest bardzo nowoczesną, karabin modułowy MSBS "Grot", który wchodzi na wyposażenie polskiej armii - dodał.

Zdaniem wiceministra kluczowy dla polskiej obronności jest zakup przez Polskę od Stanów Zjednoczonych samolotów piątej generacji - F-35. - Jest już gwarancja zakupu 32 sztuk, 16 sztuk kupimy do roku 2026, a kolejne 16 po roku 2026 - powiedział Skurkiewicz.

- Dzisiaj pracujemy nad planem modernizacji technicznej na 15-letnią perspektywę, jestem przekonany, że ten program i ten czas 15-letni pokaże, że polska armia wchodzi na zupełnie inny poziom rozwoju - dodał polityk.

W piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska będzie negocjować ze stroną amerykańską, aby osiągnąć za samoloty F-35 jak najkorzystniejszą cenę. - Podobną do tej, jaką zapłacili Belgowie - powiedział Błaszczak. Według deklaracji tamtejszego ministra obrony Belgia za 34 myśliwce F-35 zapłaciła ponad 4,4 mld dolarów.

Przeczytajcie też: ABW odmówiło odpowiedzi na pytania Fundacji Panoptykon. Co teraz?

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019