Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Papież dostał list w sprawie abp. Jędraszewskiego. "Aktywnie włącza się w kampanię wyborczą"

Autor: Tomasz Jakubowski
Dodano: 04-10-2019 17:05

"Arcybiskup Marek Jędraszewski przyczynia się do budowania atmosfery nienawiści wokół osób o innej niż heteroseksualna orientacji i aktywnie włącza się w kampanię wyborczą, prowadząc dialog programowy z Jarosławem Kaczyńskim, wikła Kościół w walkę polityczną" – możemy m.in. przeczytać w otwartym liście napisanym przez małopolski Komitet Obrony Demokracji. List został przekazany papieżowi Franciszkowi, nuncjuszowi apostolskiemu abp. Salvatore Pennacchiovi oraz samemu abp. Jędraszewskiemu.

Arcybiskup Marek Jędraszewskiego ogłosił 28 września list pasterski, który - według oceny małopolskiego KOD - "w nieakceptowalnych sformułowaniach wyraża nieuprawnione oceny, a także przyczynia się do budowania atmosfery nienawiści wokół osób o innej niż heteroseksualna orientacji".

W otwartym liście, jaki członkowie KOD opublikowali na swoich stronach czytamy m.in., że abp. Jędraszewski ma na swoim koncie więcej tego typu wypowiedzi. Przypomniano jego słowa o 'tęczowej zarazie" w homilii wygłoszonej 1 sierpnia 2019 roku (w trakcie mszy z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego).

„Przytoczone wypowiedzi w ustach duchownego Kościoła, który głosi miłość bliźniego i troskę o słabszych, nie tylko budzą zdumienie, ale przede wszystkim przyczyniają się do tworzenia atmosfery nienawiści, dając moralne przyzwolenie na akty agresji" – czytamy w liście KOD.

Poruszono też wątek zaangażowania Jędraszewskiego w przedwyborczą debatę polityczną. "Oburzające jest to, że w czasie wyborów, które tak bardzo dzielą Polaków, abp Jędraszewski aktywnie włącza się w kampanię wyborczą, prowadząc dialog programowy z Jarosławem Kaczyńskim. Łamiąc zasadę autonomii, wikła Kościół w walkę polityczną wbrew jego misji i prawnemu usytuowaniu. Pogłębiając podziały, działa na szkodę narodu" – czytamy.

List otwarty przekazano m.in. papieżowi Franciszkowi, nuncjuszowi apostolskiemu abp. Salvatore Pennacchiovi oraz samemu abp. Jędraszewskiemu, który nie odniósł się do pisma KOD.  

Pełna treść pisma poniżej

 

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019