Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Schetyna działania PiS dotyczące sądów będą dramatyczne

Autor: PAP/dm
Dodano: 10-10-2019 15:28

Musimy sobie zdawać sprawę, że konsekwencje działań PiS odnośnie sądów będą dla nas wszystkich dramatyczne. To uderzenie w polską rację stanu – skomentował w czwartek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna decyzję KE o skierowaniu do TSUE skargi przeciw Polsce.

Skarga dotyczy systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Komisja Europejska wskazała, że robi to, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Chce ona rozpatrzenia skargi w trybie przyspieszonym.

"Sprawa łamania praworządności w Polsce przechodzi w nową kadencję PE i nową aktywność KE. Sprawa praworządności będzie pierwszorzędna dla KE i PE. Jeżeli nie przestanie Kaczyński i Ziobro odbierać sądom niezależności, a sędziom niezawisłości, to będziemy mieli z tym bardzo poważne kłopoty" - powiedział Schetyna podczas spotkania z dziennikarzami w Bielsku-Białej.

Jak dodał, Europa przygląda się sytuacji w Polsce. "Jeżeli (Europa - PAP) dostaje ten słynny cytat z Jarosława Kaczyńskiego, że +dalej będziemy reformowali sądy+, to co to oznacza? To znaczy właśnie demolowanie praworządności i niszczenie niezależności sędziowskiej, niezawisłości sądów. Na to jest twarda odpowiedź i w ten sposób Europa odpowiada" - dodał szef PO.

Schetyna powiedział, że trójpodział władzy jest fundamentem demokracji. "Sędziowie są niezależni od władzy wykonawczej. U nas ten system niezależności jest niszczony, więc dlatego jest taka twarda reakcja. Przypomnę, to jest też kwestia powiązania praworządności ze środkami europejskimi. Ta sprawa ciągle jest tematem rozmów w PE, także w KE. Musimy sobie zdawać sprawę, że konsekwencje takich działań PiS odnośnie sądów, będą dla nas wszystkich dramatyczne. To uderzenie w polską rację stanu" - podkreślił.

KE w czwartek poinformowała o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu przeciwko Polsce w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019