Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Jadwiga Emilewicz: są podstawy do ponownego przeliczenia głosów

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 22-10-2019 10:01

Mamy podstawy do ponownego przeliczenia głosów - stwierdziła 22 października w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w Senacie jest wielu senatorów, którym nie jest po drodze z kierownictwem Koalicji Obywatelskiej. Nie ma nic złego w tym, że z nimi rozmawiamy - stwierdziła.

Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że zawsze senatorowie przechodzili z partii do partii. "W Senacie jest wielu senatorów, którym nie jest po drodze z kierownictwem Koalicji Obywatelskiej. Czy jest coś złego w tym, że z nimi rozmawiamy?" - powiedziała.

Zapytana, na jakiej podstawie Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o ponowne zliczenie głosów w sześciu okręgach, odpowiedziała, że w jednym z okręgów o wyborze senatora zdecydowało 300 głosów, przy ponad 1000 głosach nieważnych. "Można zadać takie pytanie? Można" - stwierdziła.

"Mówimy o ponownym przeliczeniu głosów, nie wpadałabym w tony histerii. (...) Ktoś miał prawo powiedzieć, że ma wątpliwości. Głosy są liczone. Kropka. Będzie to - podejrzewam - najbardziej transparentne liczenie głosów, jakie się kiedykolwiek wydarzyło" - mówiła Emilewicz.

Dodała, że jej zdaniem, można być spokojnym o polską demokrację.

W poniedziałek, 21 października, poinformowano, że PiS złożył do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące wyników wyborów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Protesty dotyczą okręgów: nr 12 (jeden z okręgów w woj. kujawsko-pomorskim), nr 75 (jeden z okręgów w woj. śląskim), nr 100 (jeden z okręgów w Zachodniopomorskiem) i trzech okręgów w Wielkopolsce: nr 92, 95 i 96.

W wyniku niedzielnych wyborów Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska - 43 mandaty. KW Polskie Stronnictwo Ludowe - trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019