Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Porozumienie zaskoczone kandydatami PiS do TK

Autor: PAP/JS
Dodano: 04-11-2019 21:31

Kwestia kandydatów PiS do Trybunału Konstytucyjnego nie była uzgadniana z Porozumieniem; sam nie jestem ich entuzjastą - przyznał wiceszef MPiT, wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa. Jest to dla nas informacja nowa i zaskakująca, ale będziemy słuchać argumentów naszego koalicjanta - dodał.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego są posłowie tej partii Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

O tę kwestię w Polsat News był pytany wiceminister przedsiębiorczości i technologii, wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa.

Wiceminister podkreślił, że kandydatury nie były przedmiotem uzgodnień koalicyjnych. "I na pewno będziemy o nich rozmawiać" - dodał. "Ta informacja dla nas jest nową informacją i muszę przyznać, że zaskakującą. Ja nie jestem entuzjastą - mówiąc szczerze - tych kandydatur, natomiast będziemy słuchać argumentów naszego koalicjanta w tej kwestii" - powiedział.

Jak dodał, nie ma zastrzeżeń do kwestii merytorycznych. "Natomiast mówimy też o pewnej warstwie estetyki w polityce i to jest niezwykle istotne. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to powinny być osoby, które spełniają wszystkie kryteria, włącznie z tymi kwestiami estetyki. Mówiąc wprost, powinniśmy się poważnie zastanowić, jaki sygnał chcemy wysłać do społeczeństwa, mianując takich sędziów, i to będzie przedmiotem naszych rozmów" - mówił.

Ociepa podkreślił, że nie należy "wylewać dziecka z kąpielą" i dyskwalifikować kandydatów ze względu na to, że wcześniej byli parlamentarzystami. Jak wskazywał, istnieje kilkunastoletnia praktyka, zgodnie z którą do Trybunału trafiały osoby, które miały za sobą karierę polityczną. "Moja obawa się wiąże z tym, że akurat ci posłowie byli bardzo wyrazistymi parlamentarzystami" - powiedział.

Dopytywany, czy Porozumienie jako koalicjant byłoby w stanie zaproponować innych kandydatów, wiceminister ocenił, że "jest wiele nazwisk osób o uznanym dorobku", których Porozumienie widziałoby w pracy w TK.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019