Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Powstał nowy portal poświęcony pamięci o zbrodni katyńskiej

Autor: PAP
Dodano: 11-12-2019 17:07

Katyn.polskiswiat.online to nowy portal prezentujący miejsca upamiętnienia zbrodni katyńskiej w Polsce i na świecie. Na portalu zaprezentowano 300 pomników, tablic pamięci i dzieł sztuki poświęconych mordowi w Katyniu.

Mirosław Banach, prezes fundacji "Polskie Maki", która tworzy stronę, w informacji przesłanej PAP poinformował, "że celem portalu http://katyn.polskiswiat.online/ jest zilustrowanie - na mapach - wszelkich miejsc, które upamiętniają zbrodnię katyńską. Są to przede wszystkim pomniki i tablice pamięci, a także, witraże, malowidła i inne dzieła sztuki".

Dodał, że zbiór ten ma na celu docenienie wysiłku tysięcy Polaków, dzięki którym pamięć o Katyniu trafia do nowych pokoleń na całym świecie. Miejsca pamięci zaprezentowane są na stronie w formie mapy. "Galeria ma być także drogowskazem dla Polonii i Polaków podróżujących po świecie, którym bliskie są spotkania z polską historią i polskim dziedzictwem narodowym" - poinformowano.

"Naszym marzeniem jest, by mapa miejsc pamięci zbrodni katyńskiej na świecie pozwoliła zidentyfikować także te rejony, gdzie takich miejsc brakuje, a gdzie mamy prężnie działające społeczności polonijne. Chcielibyśmy inspirować działania Polonii, by tak szczególnie ważnych dla polskiej historii miejsc powstawało jeszcze więcej" - podał Mirosław Banach.

Portal katyn.polskiswiat.online został stworzony w ramach programu "Pamięć o Zbrodni Katyńskiej na całym świecie" realizowanego przez Fundację "Polskie Maki".

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD - policja polityczna ZSRR - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. 13 kwietnia jest obchodzony jako rocznica zbrodni katyńskiej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021