Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Budka: klub KO zgłosi poprawki do projektu zmian w regulaminie Sejmu

Autor: PAP
Dodano: 25-03-2020 21:16

Lider PO Borys Budka zapowiedział, że klub KO zgłosi poprawki do projektu zmian w regulaminie Sejmu. Nie wykluczył, że jedna z poprawek będzie zakładała, że głosowanie zdalne w Sejmie jest możliwe tylko w przypadku wprowadzenia w Polsce konstytucyjnego stanu nadzwyczajnego.

Sejm ma się zająć w czwartek projektem zmian w regulaminie Sejmu, którego celem jest umożliwienie posłom głosowanie zdalne nad projektami ustaw. W taki właśnie sposób Sejm miałby głosować w piątek nad rządowymi projektami w sprawie tzw. tarczy antykryzysowej.

Lider PO Borys Budka zapowiedział podczas środowego chatu z internautami, że klub Koalicji Obywatelskiej wniesie poprawki do projektu zmian w regulaminu Sejmu. "Jutro na posiedzeniu Sejmu po pierwsze będziemy chcieli, żeby zajmować się realną pomocą. Jeśli to nie przejdzie, to zgłosimy poprawki do regulaminu Sejmu, żeby głosowanie internetowe, głosowanie zdalne było możliwe tylko jeśli jest konstytucyjny stan nadzwyczajny" - powiedział szef Platformy.

Jak dodał, wierzy że Lewica, PSL i Konfederacja poprą takie rozwiązania. "Tylko takie rozwiązania są zgodne z polską konstytucją" - ocenił.

Szef Platformy podkreślił przy tym, że obawa przed "ciężką pracą w Sejmie" nie może przesłaniać polskiej konstytucji. "Jeżeli dzisiaj zgodzimy się na to, że wbrew konstytucji będziemy przyjmować wirtualnie zmiany w regulaminie Sejmu, to może się okazać, że PiS już do końca tej kadencji Sejmu nie zrobi, że wszystko będą głosować zdalnie" - dodał.

Opisanymi w konstytucji stanami nadzwyczajnymi są stany: klęski żywiołowej, wyjątkowy lub wojenny. Konstytucyjnym stanem nadzwyczajnym nie jest wprowadzony niedawno w Polsce stan epidemii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020