Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wrocławska spółka biotechnologiczna rozpoczyna produkcję testów wykrywających koronawirusa

Autor: PAP
Dodano: 15-04-2020 11:43

Wrocławska spółka biotechnologiczna Amplicon rozpoczyna produkcje testów diagnostycznych wykrywających COVID-19. Spółka działająca w Wrocławskim Parku Technologicznym może wytwarzać około 15 tys. testów tygodniowo, ale jest w stanie zwiększyć moce produkcyjne do 60 tys.

Firma Amplicon podała w środę w komunikacie, że produkowany przez nią test diagnostyczny oparty jest o technikę real time PCR i wykrywa sekwencje specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2. Jak podano, został on opracowany według metody referencyjnej opublikowanej przez WHO.

"Procedura wykonania testu zajmuje zaledwie od 4 do 5 godzin i składa się z dwóch etapów - izolacji kwasu nukleinowego, w tym przypadku RNA z pobranego np. przez wymaz materiału oraz wyszukania w nim, za pomocą testu, sekwencji specyficznych dla wirusa przy użyciu urządzenia do amplifikacji kwasów nukleinowych w czasie rzeczywistym, czyli tzw. aparatu Real Time PCR" - podano w komunikacie.

Prezes zarządu Amplicon dr Janusz Piechota podkreślił, że test produkowany przez wrocławską firmę cechuje się bardzo wysoką czułością wykrywania patogenu . "Jest w stanie wykryć około 7 kopii genomu wirusa na jedną reakcję. Cały proces wykrywania wirusowego RNA zachodzi w jednej probówce, co istotnie skraca ilość pracy potrzebnej do wykonania analizy" - powiedział Piechota.

Spółka podkreśla, że test przeszedł już procedury potwierdzające jego skuteczność. "Nasz test jest już zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dedykowany jest on laboratoriom zajmującym się diagnostyką biomolekularną" - dodał prezes.

Jak podano, Amplicon może produkować około 15 tys. testów tygodniowo, ale jest w stanie zwiększyć moce produkcyjne do 60 tys. testów tygodniowo.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021