Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Centrum A. Smitha zbadało ilu Polaków jest zwolennikami programu 500+

Autor: GP/ISBnews
Dodano: 23-03-2016 14:17 | Aktualizacja: 23-03-2016 14:23

• Tylko 36% badanych Polaków uważa, że program 500+ jest dobry dla Polski, natomiast 40% badanych nie popiera programu. Takie wyniki przedstawia badanie nt. opinii i pewności postaw Polaków.
• Zrealizowane zostało na zlecenie Centrum im. Adama Smitha we współpracy z Neurohm Polska i Ariadną Ogólnopolskim Panelem Badawczym.

- Więcej badanych Polaków uważa, że program 500+ nie jest dobry dla Polski, niż tych, którzy są jego zwolennikami, natomiast popierający program są do tego mocniej przekonani - czytamy w raporcie. Wśród opinii negatywnych - 20% badanych miało wysoką pewność swego zdania, zaś wśród opinii pozytywnych - 23% osób o wysokiej pewności.

- Jest to temat bardzo dzielący Polaków. Nie jest dobrze zakomunikowanym programem przez polityków- powiedziała ekspert Centrum A. Smitha Anna Gołębicka podczas prezentacji wyników.

- Z badania wynika, że Polacy nie są przekonani o zatrzymaniu kryzysu demograficznego dzięki temu programowi - dodał prezydent Centrum Andrzej Sadowski.

Przeczytaj: Poczta Polska, a program 500 plus

Centrum zwróciło też uwagę, że nie stworzono takiego przekazu dotyczącego programu 500+, który mówiłby, że jest to program ratujący dramatyczny stan narodowej demografii, a nie korzystny tylko dla określonej grupy, dlatego też nie jest on przez Polaków jednoznacznie oceniany jako dobry dla Polski.

W badaniu pytano także m.in. o sytuację w branży górniczej. Według 52% ankietowanych, rząd nie powinien dotować nierentownych kopalni (ale tylko 5% deklarowało wysoką pewność swojej opinii), natomiast za taką formą pomocy opowiedziało się 22% z nich ("wysoką pewność" zadeklarowało 2%).

Badanie zostało przeprowadzone metodą BIOCODETM, która stanowi nową generację badań ankietowych. Ankiety wzbogacone są o narzędzie mierzące czas reakcji. Dzięki temu możliwe jest określenie na ile deklaracja jest faktycznie zgodna z tym, co badany respondent myśli. Określane jest to w badaniu emocjonalną pewnością postawy.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej, 18+ na panelu Ariadna.Próba losowo-­kwotowa. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości. Próba obejmowała 264 osoby w wieku 18-39 lat i 306 osób w wieku 40+.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021