Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Dolnośląskie: Zatrzymano 33 Ukraińców, którzy nielegalnie chcieli przekroczyć granicę z Czechami

Autor: PAP
Dodano: 29-05-2020 11:37

33 obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie usiłowali przekroczyć granicę z Czechami w miejscu niedozwolonym zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ukraińcy zostali ukarani mandatami oraz unieważniono im wizy krajowe z prawem do pracy.

Rzeczniczka Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Joanna Konieczniak poinformowała w piątek PAP, że funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu patrolując w środę "zieloną granicę" zatrzymali w Woli Sokołowskiej w powiecie lubańskim cztery busy, które zmierzały w kierunku Czech.

"Kierowcy pojazdów zamierzali przekroczyć granicę z pominięciem kontroli granicznej i sanitarnej. W trakcie kontroli okazało się, że w busach tych - na czeskich i polskich numerach rejestracyjnych - podróżowało łącznie z kierowcami 33 obywateli Ukrainy oraz dwóch Czechów" - przekazała rzeczniczka.

Jak stwierdzili funkcjonariusze Straży Granicznej, obywatele Ukrainy przyjechali legalnie do Polski w tym tygodniu i zgodnie z obowiązującymi przepisami powinni przebywać na kwarantannie.

"Komendant PSG w Zgorzelcu, unieważnił cudzoziemcom wizy krajowe z prawem do pracy oraz wydał każdemu z nich decyzję, na podstawie których cudzoziemcy muszą teraz wyjechać z Polski. W decyzji orzeczono jednocześnie o czasowym zakazie wjazdu na terytorium Polski i innych państw obszaru Schengen" - poinformowała mjr Konieczniak.

Dodała, że cudzoziemcy ukarani zostali także mandatami za usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom. "Obywatele Ukrainy przekazani zostaną dzisiaj służbom swojego kraju. Natomiast dwóch obywateli Czech, którzy jednocześnie byli kierowcami busów, ukarano mandatami za usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom" - podała.

Rzeczniczka przypomniała, że od 15 marca, czyli od dnia przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej granicę przekraczać można tylko w wyznaczonych miejscach. "Zielona granica" patrolowana jest cały czas przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego, WOT oraz policję.

Mjr Konieczniak dodała, że w ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu informowali Straż Graniczną o miejscach na terenie powiatu lubańskiego, które mogą być wykorzystane do nielegalnego przekroczenia granicy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020