Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Pomorskie: W regionie zebrano 128 tys. podpisów poparcia dla Trzaskowskiego

Autor: PAP
Dodano: 09-06-2020 15:57

Pomorscy działacze i sympatycy Koalicji Obywatelskiej zebrali w regionie w ciągu pięciu dni ponad 128 tys. podpisów poparcia dla kandydata KO na prezydenta - Rafała Trzaskowskiego.

O efektach zbiórki podpisów poparcia prowadzonej na terenie województwa pomorskiego poinformowano we wtorek na konferencji prasowej zorganizowanej na gdańskim Długim Targu, pod Fontanną Neptuna.

W konferencji udział wzięło kilkudziesięciu działaczy i sympatyków Koalicji Obywatelskiej, w tym europosłowie Magdalena Adamowicz i Janusz Lewandowski, posłowie Tadeusz Aziewicz, Małgorzata Chmiel i Jerzy Borowczak, gdańscy radni oraz przedstawiciele Partii Zieloni, Inicjatywy PL, Młodych Demokratów, KOD i Obywateli RP.

Szef klubu radnych PO w gdańskiej Radzie Miasta Piotr Borawski poinformował, że pięciodniowa akcja przyniosła w sumie 128 455 podpisów, z czego tylko w jednym miejscu - na Długim Targu - zebrano ponad 9 tys.

Adamowicz powiedziała, że w czasie zbiórki podpisów na ulicach Trójmiasta działacze spotykali mieszkańców całej Polski, a w czasie akcji "czuć było ogromną energię". "Nie tylko to u nas, na Pomorzu, gdzie wieje ten słynny wiatr wolności i solidarności znad morza, ale czuć tę energię w całej Polsce, czuć tę energię w was" - mówiła.

"To jest ogromna moc, której nie możemy zmarnować. Ale to jeszcze nie koniec: musimy się bardzo zmobilizować, musimy wybrać prezydenta, który walczy o nową, o wspólną Rzeczpospolitą, nie o Rzeczpospolitą waszą czy naszą, tylko o wspólną Rzeczpospolitą Polek i Polaków. Musimy wygrać prezydenta, który szanuje każdego człowieka, który broni każdego człowieka, a nie tylko swoich. Musimy wybrać takiego prezydenta, który każdemu uściśnie rękę i takiego prezydenta, że każdy z nas będzie chciał uścisnąć rękę jemu" - mówiła Adamowicz, apelując o pójście 28 czerwca na wybory.

Z kolei Lewandowski zaapelował o zgłaszanie się do sztabu Trzaskowskiego osób, które chciałyby udostępnić miejsca na banery wyborcze.

Aziewicz przyznał, że "zbierając podpisy miał wrażenie, jakbym cofnął się w czasie". "Wróciła młodość, wrócił 1989 rok, bo wróciła ta sama emocja. Ludzie podchodzili do nas z gotowymi listami, mobilizują nas, przekazując wielką energię, wielką zbiorową emocję. Z tego musi wyniknąć coś dobrego. Ludzie wyszli z domu, aby przywrócić swojemu krajowi normalność. Naszym wspólnym zobowiązaniem jest, aby stało się to ciałem" - mówił.

Zaapelował też do sympatyków Trzaskowskiego o dalszą aktywność w mediach społecznościowych i generalnie w internecie. "To bardzo ważne w sytuacji takiej, kiedy nie mamy de facto publicznej telewizji, kiedy marnowane są miliardy złotych przekazywane na telewizję Jacka Kurskiego" - powiedział.

Z kolei Chmiel podkreśliła, że samych głosów z Pomorza starczyłoby na zarejestrowanie kandydata KO na prezydenta.

Przedstawiciele KO pytani o to, ile podpisów poparcia zebrano na Pomorzu dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, odpowiedzieli, że były to 42 tys.

Sztab Trzaskowskiego złożył we wtorek w PKW ponad 1,6 mln podpisów poparcia. Podpisy do PKW dostarczyli współpracownicy Trzaskowskiego i politycy KO. Sztabowcy przynieśli 106 kartonów z podpisami. Trzaskowski poinformował, że podpisy wciąż spływają. Zapowiedział na najbliższe dni akcję wieszania banerów.

Termin rejestracji kandydatów na prezydenta mija 10 czerwca. Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, ewentualna druga tura 12 lipca.

W wyborach rozpisanych na 10 maja, które ostatecznie się nie odbyły, kandydatką Koalicji Obywatelskiej była Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej przed wyborami udało się zgromadzić około 500 tys. podpisów poparcia. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie w ten sposób wsparcia udzieliło około 2,2 mln Polaków.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022