Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Wielkopolskie: W Kaliszu wygrał Trzaskowski, w powiecie Duda

Autor: PAP
Dodano: 29-06-2020 12:39

W Kaliszu najwięcej głosów poparcia uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski; z kolei w powiecie niekwestionowanym zwycięzcą jest urzędujący prezydent Andrzej Duda – wynika z danych kaliskiej delegatury Państwowej Komisji Wyborczej.

W Kaliszu kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zdobył 40,12 proc. poparcia; startujący z poparciem PiS Andrzej Duda otrzymał wynik 35,05 proc. - poinformowała w poniedziałek PAP dyrektor kaliskiej delegatury PKW Agnieszka Jakubowska.

Natomiast w gminach powiatu kaliskiego zdecydowanie wygrał urzędujący prezydent osiągając 58 proc. głosów; kandydat PO zdobył 18 procent głosów.

"Powiat kaliski wybrał kontynuację dobrej zmiany, racjonalność, dobrą współpracę z rządem i kontynuację wszystkich programów prorozwojowych, które dają miejsca pracy, dobre wynagrodzenia i silną pozycję Polski w wymiarze nie tylko regionalnym" - powiedział PAP poseł PiS Jan Mosiński. O wygranej Rafała Trzaskowskiego w mieście mówił: "kaliszanie wolą mniejszą emeryturę, nie chcą kontynuacji programów 500 plus, 300 plus".

"Na wyborców nie można się obrażać, bo każdy ma prawo głosować tak, jak uważa, ale myślę, że głosowanie tylko dlatego, że jest się przeciwko PiS jest gorsze z założenia, bo to nic nie daje. Lepiej jest głosować na programy. Tutaj niekwestionowanym liderem był prezydent Andrzej Duda, który podczas tysięcy spotkań z Polakami pokazał pracę swojej pięcioletniej kadencji, udowodnił, że doskonale orientuje się w problemach wszystkich grup zawodowych" - powiedział parlamentarzysta.

Senator KO Janusz Pęcherz powiedział PAP, że podczas ostatnich wyborów parlamentarnych dostał w Kaliszu więcej głosów poparcia, niż teraz Rafał Trzaskowski.

"To pokazuje, że Trzaskowski przed drugą turą ma bardzo dużo pracy i powinien odwiedzać takiej powiaty, jak Kalisz czy Ostrów Wlkp. Cała południowa Wielkopolska jest do zagospodarowania. Na swoim przykładzie wiem, że powiatowe miejscowości są bardzo trudne w odbiorze, ponieważ ludzie nie chcą słuchać, oglądają tylko TVP Info i generalnie wiedzą wszystko. Trzaskowski na wieś już nie dotrze, tam powinny trafić setki tysięcy ulotek wyborczych, w których należy pokazać afery PiS-owskie jako przeciwwagę dla doniesień TVP" - powiedział Pęcherz.

W Kaliszu na Szymona Hołownię zagłosowało 13,6 procent wyborców, Krzysztof Bosak z Konfederacji zdobył 5,8 proc. głosów, Robert Biedroń - 2,8 proc., na Władysława Kosiniaka-Kamysza zagłosowało 1,9 procent wyborców. Frekwencja w Kaliszu wyniosła 60 procent.

"Zastanawia bardzo słaby wynik Lewicy. Bez wątpienia Włodzimierz Czarzasty ugrał to, co miał do ugrania, czyli zmarginalizował Roberta Biedronia, żeby mieć swoją silną pozycję po tej stronie sceny politycznej. Gdyby Robert Biedroń uzyskał dobry wynik, to wówczas bez wątpienia byłby zagrożeniem dla Czarzastego. Tak więc kolejna przystawka pod nazwą Wiosna została skonsumowana przez SLD" - ocenił Mosiński.

Jego zdaniem wynik Kosiniaka-Kamysza potwierdza, że "polska wieś nie lubi dziwnych aliansów ze środowiskami LGBT". "I odbiło się to czkawką. Ten wspólny front był podtrzymywany od czasów wyborów do PE. Kosiniak-Kamysz nie odciął się zdecydowanie od tamtej umowy i współpracy, co bez wątpienia poskutkowało tak słabym wynikiem" - zauważył Mosiński.

W jego ocenie, gdyby Kosiniak-Kamysz wykazał "chociaż odrobinę wyczucia politycznego, to zgodziłby się na wybory majowe i byłby dzisiaj liderem na opozycji. A tak jest najbardziej przegranym politykiem opozycji, bardziej nawet niż Biedroń" - ocenił poseł PiS.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020