Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Polska powiatowa wybrała prezydenta w I turze

Autor: Rafał Kerger
Dodano: 30-06-2020 11:58 | Aktualizacja: 30-06-2020 19:29

147 powiatów wybrało prezydenta w I turze - Andrzej Duda wygrał tam z wynikiem wyższym niż 50 proc.

W ubiegłym roku prowadziłem debatę pod tytułem "Powiaty i województwa - 20 lat minęło", podczas której rozmawiali samorządowcy i np. twórcy reformy samorządowej (Jerzy Stępień i Jerzy Buzek). Sesja odbyła się podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Polska jest powiatowa, zgodzili się wówczas moi rozmówcy, a że zeszło na tematy polityczne, a nawet zaiskrzyło - byli Ryszard Brejza z Inowrocławia, Wadim Tyszkiewicz, dziś senator, wówczas prezydent Nowej Soli i podkarpacki wicemarszałek Piotr Pilch - to pojawiła się i porada dla opozycji. Jeśli opozycja chce pokonać PiS, musi - tak jak partia Jarosława Kaczyńskiego - zrozumieć że nasz kraj powiatami stoi. Inaczej nie ma szans.

Tę dyskusję przypomniałem sobie wczoraj, gdy włączyłem telewizor i znów usłyszałem, że Rafał Trzaskowski wygrał w dużych miastach. Tak, to też powiaty, miasta na prawach powiatu, ale nieliczne i niekoniecznie decydujące. Powód jest prosty: Polska to nie jest kraj wielkich metropolii. Mamy dwa miasta powyżej 1 mln mieszkańców - Warszawę i konurbację wokół Katowic, 4 miasta powyżej 500 tys. i 5 miast od 250 000 do 499 999: Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok. W sumie powiatów jest zaś 380.

I tak należy ogłosić wszem i wobec, że ogromna część powiatów wybrała już prezydenta, co wynika z analizy, którą opublikowaliśmy dziś w PortalSamorzadowy.pl. W 147 powiatach poparcie dla Andrzeja Dudy przekroczyło 50 proc. w I turze. Rafał Trzaskowski taki wynik uzyskał tylko w jednym miejscu - Sopocie.

Dla lepszego zobrazowania skali, prezydent Andrzej Duda ponad 70 proc. głosów uzyskał na przykład w powiecie nowosądeckim, w którym mieszka ponad 216 tys. Polaków. To więcej niż w Toruniu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022