Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Przyspieszone posiedzenie Sejmu z powodu bonu turystycznego

Autor: PAP
Dodano: 07-07-2020 21:54 | Aktualizacja: 08-07-2020 07:16

14. posiedzenie Sejmu odbędzie się 15 i 16 lipca - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. W planie prac jest m.in. rozpatrzenie uchwały Senatu o Polskim Bonie Turystycznym.

"Zmiana w kalendarzu prac Sejmu. 14. posiedzenie odbędzie się 15 i 16 lipca (środa - czwartek). W planie prac Izby m.in. rozpatrzenie uchwały Senatu o Polskim Bonie Turystycznym" - napisał na Twitterze Grzegrzółka. Jednocześnie zaznaczył, że kolejne posiedzenie Sejmu, zaplanowane na 22-24 lipca, pozostaje aktualne.

W minionym tygodniu Senat zaproponował kilkadziesiąt poprawek do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Chce, by bonem objąć emerytów i rencistów oraz część dzieci rodziców pracujących za granicą.

Poparcie uzyskała także poprawka, która zmierza do tego, aby bonem mogli się rozliczać także dostarczyciele usług turystycznych, nieoferujących np. noclegów. Senat chce również m.in. ograniczyć z 1 proc. do 0,5 proc. kwotę środków, jakie popłyną do ZUS za obsługę bonu turystycznego.

Celem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, której inicjatorem był prezydent Andrzej Duda, jest wsparcie polskich rodzin i branży turystycznej, która szczególnie ucierpiała z powodu koronawirusa.

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów. Świadczenie w formie bonu - w wysokości 500 zł - będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 plus. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Bon nie będzie miał formy gotówkowej, pieniądze nie trafią na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Według Ministerstwa Rozwoju z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat. Wartość pomocy sięgać będzie 3,5 mld zł. Bonem będzie można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020