Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Lewicowe ugrupowania i związki zawodowe będą manifestować 1 maja

Autor: PAP/AS
Dodano: 30-04-2016 10:50 | Aktualizacja: 30-04-2016 19:47

Lewicowe ugrupowania i związki zawodowe, m.in. SLD, OPZZ, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Partia Razem i Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza będą manifestować 1 maja na ulicach polskich miast z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy.

O godz. 11 sprzed warszawskiej siedziby Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych ruszy marsz OPZZ, ZNP, SLD i innych ugrupowań lewicowych - Unii Pracy i PPS. Jak zapowiadali organizatorzy, główne hasła manifestacji dotyczyć będą godności pracy, wartości europejskich, demokracji, państwa prawa i tolerancji.

OPZZ zapowiadał ponadto, że upominać się będzie o likwidację "umów śmieciowych" i "zakończenie ery taniej pracy". SLD i OPZZ zaprosiły do udziału w warszawskich obchodach inne partie polityczne, ruchy społeczne i organizacje pozarządowe oraz "wszystkich, którym bliskie są ideały demokracji, ideały ludzi pracujących, bez względu na to, czy ci pracownicy pracują w dwu- czy trzyosobowych firmach, czy w olbrzymich korporacjach".

Obie organizacje planują również zakrojone na mniejszą skalę obchody regionalne. Wiece, przemarsze i uroczystości odbędą się m.in. w Gdańsku, Kielcach, Szczecinie, Katowicach, Zielonej Górze, Opolu, Koszalinie, Bydgoszczy i Koninie.Oprócz demonstracji SLD i OPZZ w Warszawie planowany jest również marsz Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Uczestnicy marszu protestować będą m.in. przeciwko "lichwiarskim pożyczkom", procederowi reprywatyzacji kamienic wraz z lokatorami i korupcji oraz apelować o budowę tanich mieszkań komunalnych.

Święto Pracy obchodzić będzie też Partia Razem, która o godz. 15 organizuje spotkanie w Gdańsku przy fontannie Neptuna. Jak zapowiedzieli organizatorzy, głównym celem wydarzenia będzie "przypomnienie o zapomnianej historii Święta Pracy i prawach pracowniczych, które tak często w Polsce są łamane". Jak wyjaśniła w komunikacie rzeczniczka Razem Marta Nowak, "to również o te prawa walczyła pierwsza 'Solidarność' ale wiele z jej postulatów pozostaje w wolnej Polsce niespełnionych. (...) Dlatego chcemy się spotkać ze wszystkimi sympatykami i sympatyczkami właśnie w Gdańsku".

W czasie obchodów planowane są wystąpienia przedstawicieli władz krajowych Razem, związków zawodowych oraz środowisk kobiecych, a także występ chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.W obchodach 1 maja wezmą również udział przedstawiciele Partii Zielonych. Jak przekazał PAP rzecznik ugrupowania Maciej Józefowicz, koła Zielonych wezmą udział m.in. w Marszu Bezdomnych i Bezrobotnych w Katowicach oraz w opolskiej manifestacji z OPZZ.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022