Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Dokument "Wojna światów" i produkcja w technologii VR "Wiktoria 1920" na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Autor: PAP
Dodano: 14-08-2020 07:31

Film dokumentalny "Wojna światów", oparty na zrekonstruowanych oraz pokolorowanych materiałach archiwalnych pozyskanych z całego świata oraz produkcję zrealizowaną w technologii VR "Wiktoria 1920" będzie można obejrzeć przy okazji100-lecia Bitwy Warszawskiej.

"Wiktoria 1920" to produkcja fabularna zrealizowana w technologii VR 360 stopni 3D. Dzięki goglom VR widzowie będą mieli okazję przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli, stając się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg).

Wraz z kompanami widz podróżuje samolotem, skacze ze spadochronem, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach i snuje plany na powojenną przyszłość.

"Technologia wirtualnej rzeczywistości, dzięki której widz staje się jednym z bohaterów wydarzeń, to najnowocześniejsza i najbardziej angażująca forma popularyzowania historii. Takie projekty mogą stać się wzorem wykorzystania najnowocześniejszej technologii do opowiadania o polskim dziedzictwie i ważnych wydarzeniach" - ocenił dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski.

Przyznał, że "obserwując reakcje widzów, którzy oglądali pierwszy polski film fabularny VR, wyprodukowany przez NCK pt. +Kartka z Powstania+, nie ma wątpliwości, że +Wiktoria 1920+, która jest wciągającą przygodową opowieścią prezentującą mało znane, ale ważące na losach Bitwy Warszawskiej działania polskiego wywiadu i zwracającą uwagę na rolę kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej, zainteresuje i zachwyci zarówno widzów młodych, jak i starszego pokolenia, w Polsce i za granicą".

Premiera filmu zaplanowana jest na piątek na godz. 17 w Muzeum Narodowym w Warszawie, a premiera internetowa miesiąc później.

Kowalski wskazał, że "w czasach epidemii taka forma pozwala na dostęp do części wydarzeń również dla Polaków, którzy zostają w domu".

Biuro Programu "Niepodległa" planuje również pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii w różnych miejscowościach w całej Polsce. Wirtualny Teatr Historii odwiedzi Płock, Hel, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Sulejówek, Gniezno, Wrocław, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Wołomin i Legionowo. Wszystkie pokazy są bezpłatne, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Pokazom towarzyszyć będzie multimedialna wystawa "1920" przygotowana dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwum Państwowym w Warszawie.

Producentem filmu jest Biuro Programu Niepodległa, koproducentem - Narodowe Centrum Kultury.

Drugi przygotowany na 100-lecie "Cudu nad Wisłą" film dokumentalny "Wojna Światów" jest epicką opowieścią opartą na zrekonstruowanych oraz pokolorowanych materiałach archiwalnych pozyskanych z archiwów z całego świata.

To koprodukcja Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media, która stoi za sukcesem zrealizowanego w oparciu o archiwalia filmu "Niepodległość" z 2018 r.

Jej twórcy, Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, prezentują oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Narrację wspierają, tylko wtedy kiedy jest to konieczne, historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne.

Film, jak wskazują autorzy, "stanowi próbę odpowiedzi na pytania kluczowe dla oceny roli wojny polsko-sowieckiej w historii XX wieku".

"Wojny postrzeganej nie tylko wymiarze wojskowym, ale również w wymiarze ideologicznym - konfliktu państwa budującego swe demokratyczne fundamenty z totalitarnym bolszewizmem zmierzającym do zburzenia +starego świata+" - dodano.

Premiera "Wojny światów" zaplanowana na niedzielny wieczór w Teatrze Polskim w Warszawie będzie symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Film będzie można zobaczyć również o godz. 20.15. w TVP1. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020