REKLAMA

40 spośród 200 projektów planu Morawieckiego będzie współrealizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju

  • Autor: PAP/AT
  • 01 lutego 2017 08:24
40 spośród 200 projektów planu Morawieckiego będzie współrealizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju Wicepremier Mateusz Morawiecki postawił mi zadanie, aby Polski Fundusz Rozwoju był w awangardzie, jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy - mówi Borys (Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, fot.portalspozywczy.pl/mat.pras.)

• Finansowanie projektów infrastrukturalnych, np. budowy ciepłowni, stworzenie specjalnego funduszu dla programu Mieszkanie plus i finansowanie innowacji przez PFR Ventures - to niektóre z planów PFR na 2017 r., o których mówi szef Funduszu Paweł Borys.
• Jak dodaje, spośród 200 projektów planu Morawieckiego ok. 40 będzie współrealizowanych przez PFR.

Polski Fundusz Rozwoju powstał w kwietniu ubiegłego roku, co udało wam się zrobić w 2016 roku, a co planujecie na ten rok?

Paweł Borys: W minionym roku udało nam się zrealizować kilka istotnych projektów.

W obszarze infrastruktury sfinansowaliśmy budowę nowego terminala w Porcie Północnym w Gdańsku, dzięki czemu wzmocniliśmy pozycję tego portu w basenie Morza Bałtyckiego. Finansujemy także budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Przeprowadziliśmy restrukturyzację Przewozów Regionalnych, wzmacniając tym samym rozwój krajowego transportu kolejowego. Sfinansowaliśmy rewitalizację przedwojennych kamienic na terenie Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu oraz modernizację zespołu akademików Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei należąca do Grupy PFR Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) dokapitalizowała Polską Grupę Zbrojeniową w celu zakupu Szczecińskiego Parku Przemysłowego i utworzenia grupy stoczniowej.

Chcemy się rozpędzać, tak aby w tym roku tych inwestycji było jeszcze więcej - w obszarach infrastruktury, innowacji, ekspansji międzynarodowej. Ważny będzie obszar współpracy z samorządami, program Mieszkanie Plus. W naszej grupie tworzymy fundusz poświęcony temu programowi. To są nasze absolutne priorytety.

Sukcesem 2016 roku na pewno jest utworzenie PFR Ventures, czyli platformy finansowania innowacji, funduszy venture capital. To największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma finansowania innowacji, w ramach której dysponujemy kwotą 2,8 mld zł dla rynku venture capital. Już w 2017 roku będą widoczne efekty działania PFR Ventures. Chodzi o finansowanie firm startujących bądź tych będących już na etapie ekspansji, finansowanie transferu nowych technologii do biznesu.

Należąca do grupy PFR Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) realizowała pogram Scale up, dedykowany młodym innowacyjnym firmom. Teraz planujemy kompleksową nowelizację ustawy o PARP, która ma zapewnić, że programy realizowane przez tę agencję, będą jeszcze bardziej przyjazne przedsiębiorcom.

A jaką rolę Polski Fundusz Rozwoju ma do odegrania w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR)?

Wicepremier Mateusz Morawiecki postawił mi zadanie, aby Polski Fundusz Rozwoju był w awangardzie, jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy, planowanie ważnych programów gospodarczych. Chodzi o to, abyśmy starali się przewidzieć, co w polskiej gospodarce będzie potrzebne, biorąc pod uwagę bardzo szybkie zmiany w gospodarce światowej, które w tej chwili mają miejsce. Mówimy o rewolucji przemysłowej 4.0, związanych z tym bardzo silnych zmianach technologicznych. Mówimy o potrzebie poprawy infrastruktury, o zmianie struktury polskiej gospodarki.

Rolą PFR w realizacji SOR jest więc dostarczanie instrumentów rozwojowych - różnego typu produktów finansowych i programów, które mają te słabości pokonywać, wzmacniając polską gospodarkę, w takich obszarach priorytetowych, jak ekspansja międzynarodowa, rynek venture capital, innowacje, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

SOR jest bardzo kompleksowym planem gospodarczym ukierunkowanym na to, aby wzmocnić i unowocześnić polską gospodarkę, zapewnić jej konkurencyjną pozycję międzynarodową w długim terminie. Jak wiadomo, w tym planie jest zawarta też diagnoza słabości polskiej gospodarki, jeżeli chodzi o rozwój polskiego przemysłu, polskiej przedsiębiorczości, innowacji, a na rynkach międzynarodowych, jeżeli chodzi o eksport bądź internacjonalizację polskich firm.

Jakie konkretne działania podejmiecie w celu realizacji SOR?

Plan Morawieckiego zawiera ponad 200 różnego typu projektów. Duża część z nich - blisko 40 - będzie współrealizowana przez PFR.

Bardzo ważne projekty dotyczą finansowania infrastruktury, np. ciepłowni czy instalacji komunalnych w samorządach. Wkrótce chcemy zaprezentować kilka ciekawych projektów dot. współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego. Samorządy są istotne z punktu widzenia pobudzenia inwestycji w 2017 roku. Przypomnę, że w ubiegłym roku inwestycje mocno spadły. Jednym z priorytetów jest więc ich zintensyfikowanie, co będzie decydowało w dużej mierze o dynamice wzrostu gospodarczego w Polsce w tym i w przyszłym roku.

Następną kwestią jest zmiana modelu gwarancji dla małych i średnich firm - tzw. gwarancji de minimis. Dzisiaj korzysta z nich blisko 100 tys. przedsiębiorców, umożliwia to finansowanie tego sektora poprzez banki na kwotę blisko 30 mld zł. Chcemy stworzyć fundusz gwarancyjny, który w długim terminie zapewni finansowanie tego typu programów.

W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są tak zwane projekty flagowe, będziecie wspierać ich realizację?

Po kolei chcemy uruchamiać programy dedykowane kluczowym sektorom polskiej gospodarki. W PFR tworzymy centrum kompetencji zarządzania programami sektorowymi. Zatrudniamy kierowników projektów, którzy mają za zadanie koordynować różne inicjatywy dedykowane wsparciu rozwoju danej branży. Pierwszym przykładem jest elektromobilność. Efekty tego programu będą widoczne w Polsce w najbliższych dwóch-trzech latach. Pierwszym namacalnym efektem będą autobusy elektryczne jeżdżące po ulicach polskich miast. Obecnie rozpoczynamy program dotyczący sektora meblowego.

Cała UE nauczyła się już 10 lat temu, że jest potrzebna skoordynowana polityka względem sektorów, ponieważ wtedy tworzą się pozytywne sprzężenia zwrotne pomiędzy jednym sektorem a drugim, w obszarze technologii. To przekłada się na wyższy wzrost gospodarczy. Ta skoordynowana polityka względem sektorów jest jednym z elementów SOR.

A kiedy grupa PFR zacznie działać w swoim docelowym modelu?

PFR działa jako pewnego rodzaju federacja instytucji rozwojowych. Część działalności będziemy łączyli, natomiast główne instytucje, jak BGK, KUKE, ARP, PARP czy Polska Agencja Inwestycji i Handlu - pozostaną niezależne. Choćby z przyczyn regulacyjnych wymagają one odrębności jako instytucje finansowe. Grupa PFR ma być systemem instytucji, które działają w ramach jednej strategii. Tam gdzie to jest możliwe, będziemy się starali osiągnąć synergię, m.in. w celu uzyskania oszczędności. Stworzyliśmy również jeden portal internetowy grupy PFR. To bardzo ważne z punktu widzenia odbiorców naszych usług i produktów. Mamy też contact center, do którego można zadzwonić, gdzie doradcy udzielą informacji o danym instrumencie finansowym, doradczym czy promocyjnym.

Z punktu widzenia odbiorców chcemy więc w spójny sposób pokazywać całą ofertę Grupy PFR, natomiast jest to cały czas grupa odrębnych instytucji, a nie połączony jeden podmiot.

W 2017 roku chcemy zakończyć proces porządkowania polskich instytucji rozwoju, zapewniając ich lepszą koordynację, współpracę, nowe ramy prawne i instytucjonalne ich działania. Bazujemy na najlepszych standardach międzynarodowych dla tego typu instytucji. Budujemy taki system, który z punktu widzenia przepisów unijnych, czy dotyczących finansów publicznych, długu publicznego, będzie jak najbardziej optymalny, nie będzie powodował żadnych zakłóceń, jeżeli chodzi o ryzyko wpisywania naszego finansowania w dług publiczny.

Ramy prawne naszej działalności określi ustawa, która będzie regulowała cały system instytucji rozwoju. Jej projekt został przygotowany już w 2016 roku, był omawiany na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

Jaka idea stoi za koncepcją grupy PFR?

Słabością polskich instytucji rozwoju przez wiele lat była silosowość, brak spójnej strategii, brak koordynacji tych instrumentów. Często też te instytucje ze sobą konkurowały, tworząc instrumenty w tych samych obszarach. Przykładem takiego obszaru są innowacje - każdy chciał się zajmować innowacjami. Musimy to zmienić - chcemy w ramach grupy mieć jasno określone tzw. centra kompetencji, dzięki czemu wiadomo, kto się zajmuje innowacjami, kto infrastrukturą, a kto małymi i średnimi firmami - po to, żeby nie tracić zasobów i w skoordynowany sposób docierać z tymi instrumentami do poszczególnych grup odbiorców.

Jakie wnioski wyciągają państwo z fiaska działania Polskich Inwestycji Rozwojowych?

Strategia grupy PFR jest znacznie szersza niż to, co w swoim zamyśle miał realizować program Polskich Inwestycji Rozwojowych. Tamten program koncentrował się głównie na realizacji kilku dużych projektów inwestycyjnych. Natomiast w kontekście PFR mówimy o całkowitej przebudowie instytucjonalnej polskich instytucji rozwoju, ich większej integracji, o szeregu programów w różnych obszarach polskiej gospodarki.

Wyciągnęliśmy zatem wnioski z doświadczeń poprzedników, że tak naprawdę nie chodzi o to, żeby skoncentrować się na jednym projekcie w danym roku. Celem jest podejście długoterminowe, systemowe, uporządkowanie całej gamy tych instrumentów rozwojowych, bazując też na doświadczeniach zagranicznych. Przejrzeliśmy bardzo dokładnie funkcjonowanie różnych instytucji za granicą i oferowane przez nie instrumenty. Dzięki temu wiemy co działa lepiej, a co gorzej. Wzięliśmy pod uwagę nie tylko doświadczenia polskie, ale również międzynarodowe i mamy nadzieję, że to zapewni sprawność PFR we wspieraniu rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.